Wpisy z May, 2010

NOWA ZABAWKA

Z przyjemnością informujemy Państwa o tym, że jest już w sprzedaży Lala Joanny Pawlik w nowej, letniej odsłonie. Zabawka wyprodukowana dla Małego Klubu Bunkra Sztuki jest dostępna w księgarni Korporacji Ha!art, w Bunkrze Sztuki.

1% NA KULTURĘ

Marek Raczkowski

Bunkier Sztuki włączył się w akcję zbierania podpisów pod Apelem Obywateli Kultury, kierowanym do Prezesa Rady Ministrów i dotyczącym zwiększenia nakładów na kulturę do co najmniej 1% budżetu państwa.

„Apelujemy do Pana jako Prezesa Rady Ministrów:
- o jak najszybszą zmianę zasad finansowania kultury i edukacji kulturalnej w Polsce;
- o przeznaczenie 1 procentu budżetu na kulturę do dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- o zmianę przepisów skarbowych pozwalającą na to, aby 1 procent z odpisów CIT i PIT mógł być przekazywany na cele kulturalne i edukacyjne – tak jak dzieje się to z wielką korzyścią społeczną w przypadku organizacji pożytku publicznego;
- o utrzymanie stałego, zapisanego w ustawie procentu na kulturę z podatku od gier losowych i zakładów wzajemnych;
- o przejrzystość procedur i procesu stanowienia prawa, zwłaszcza o otwarte konsultacje społeczne, przejrzyste zasady dysponowania środkami publicznymi i czytelne zasady wyboru na stanowiska dyrektorskie w instytucjach publicznych”.

Pełny tekst Apelu dostępny jest w Bunkrze Sztuki oraz na stronach internetowych: www.obywatelekultury.pl, www.culture.pl, www.artmuseum.pl oraz www.1944.pl

Jak złożyć podpis?
- Do końca maja 2010 Bunkier Sztuki udostępnia oficjalną petycję – wystarczy odwiedzić Galerię i osobiście złożyć swój podpis.
- Na stronie internetowej Obywateli Kultury: www.obywatelekultury.pl dostępna jest zakładka „Złóż swój podpis” – wystarczy kliknąć.

DZIAŁANIA EDUKACJYNE DLA SZKÓŁ

W ramach Małego Klubu Bunkra Sztuki istnieje także możliwości zorganizowania warsztatów dla szkół, których celem jest wprowadzenie dzieci i młodzież w zagadnienia dotyczące sztuki współczesnej, oswajanie z galeryjną przestrzenią, jak również inspiracja do twórczego działania.

Informacje i rezerwacja warsztatów:
Anna Bargiel
tel. 12 422 40 21, 12 422 10 52
bargiel@bunkier.art.pl
Czas trwania warsztatów: od 90 min. do 2 godz.
Koszt warsztatów: 7 zł od osoby

MAŁY KBS W MAJU

Galeria Bunkier Sztuki serdecznie zaprasza na pokaz instalacji Jacka Paździora, będącej rezultatem warsztatów Małego Klubu Bunkra Sztuki Zrób je sam, przestrzenne zabawy, który odbędzie się we wtorek 18 maja o godz. 18.30 w Bunkrze Sztuki.

fot. Cecylia Malik

sobota, 8 maja 2010, od godz. 11.00
Logo Logo

Warsztaty poprowadzą studenci krakowskiej ASP Marta Sala i Mateusz Okoński, inicjatorzy grupy artystycznej STRUPEK, której działania opierają się na m. in. idei „elastycznego” kuratorstwa polegającego na eksplorowaniu środowisk i miejsc do których docierają z wystawami, wprowadzając sztukę w strefy izolowane i obszary marginalne (witryny sklepów, zakładów usługowych). Interesuje ich proces adaptacji sztuki na potrzeby nowego, spontanicznego odbiorcy. Warsztaty będą poruszać temat znaku graficznego i manipulacji (kolorem, kształtem, umiejscowieniem), podczas warsztatów uczestnicy będą projektować m.in. logotypy dla swoich rodzin.

Czas trwania warsztatów: 2 godz.
Koszt warsztatów:7 zł.
Liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Informacje i zapisy: Anna Bargiel (bargiel@bunkier.art.pl)

sobota, 15 maja 2010, godz.11.00
Zrób je sam, przestrzenne zabawy

proj. Agata Biskup & Przemek Czepurko

Warsztaty z Jackiem Paździorem designerem multidyscyplinarnym, współtwórcą studia projektowego Latala Design. Paździor interesuje się tworzeniem obiektów i form, które mogą dostosowywać się do nowych funkcji w zależności od procesów i zjawisk w zachodzących w danej przestrzeni. Na warsztatach dzieci dowiedzą się jak w prosty sposób z odcinka można zbudować bryłę. Poprzez namnażanie modułów płaskich zbudujemy nieregularne obiekty - konstrukcje, świetnie nadające się do zabawy. Powstaną formy na wzór nieskończonych molekularnych układów przestrzennych.

Czas trwania warsztatów: 2 godz.
Koszt warsztatów:7 zł.
Liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Informacje i zapisy: Anna Bargiel (bargiel@bunkier.art.pl)

środa, 26 maja 2010, godz. 10.00
Mosquito. Ilustrowanie książek dla dzieci

Z okazji obchodzonego 26 maja hiszpańskiego dnia książki dla dzieci, Instytut Cervantesa w Krakowie i Galeria Bunkier Sztuki zapraszają dzieci na warsztaty ilustracji książek. Prowadzący warsztaty: Margarita del Mazo Fernández – hiszpańska autorka książek dla dzieci i młodzieży, oraz Roger Olmos Pastor – artysta plastyk, ilustrator książek, na przykładzie wspólnie wydanej książki „Mosquito” (Komar) przedstawią różne techniki i formy ilustrowania tekstu. Autorzy opowiedzą o tym, jak powstaje książka i jak tworzy się do niej rysunki. Na koniec warsztatów dzieci same stworzą ilustracje do usłyszanej opowieści.

Czas trwania warsztatów: 2 godz.
Wstęp wolny!
Liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja.
Informacje i zapisy: Anna Bargiel (bargiel@bunkier.art.pl)

fot. Danuta Wagiel
fot. Danuta Wągiel
fot. Danuta Wągiel
fot. Danuta Wągiel
fot. Danuta Wagiel
fot. Danuta Wągiel