Wpisy z December, 2008

PAKTOFONIKA w Klubie Bunkra Sztuki

środa, 17.12.2008, godz.18.30PAKTOFONIKA // Gwiazda na GwiazdkęZ cyklu: Klub Krytyki Politycznej  Premiera książki Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej z udziałem Fokusa, Rahima, Krzysztofa Łuszcza – ojca Magika i autora książki Macieja Pisuka. Prowadzenie: Piotr Marecki.  Fabularyzowana biografia najważniejszego zespołu hip-hopowego w Polsce. Rozgrywająca się w Bogucicach i Mikołowie historia trzech śląskich MCs: Magika, Rahima i Fokusa, stanowi jednocześnie portret części pokolenia ich rówieśników. Publikacja przedstawia nieznane dotąd fakty, wydarzenia, anegdoty i interpretacje, które rzucają nowe światło na dzieje autorów utworu Jestem bogiem. Na kanwę fabularną książki składają się, przede wszystkim, ukazane z perspektywy Rahima oraz Fokusa, dzieje życia i samobójczej śmierci Magika - jednej z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny hip-hopowej. Książka bogata w materiał wizualny, którego do tej pory nie znali fani, m.in. skany zeszytów z tekstami Magika i Rahima, fotografie rodzinne, klatki z niepublikowanych filmów. Efekt kilku lat dokumentacyjnej i literackiej pracy Macieja Pisuka. 

Najbliższe warsztaty w Małym Klubie Bunkra Sztuki

 

Sobota, 13 grudnia, godz. 11.00

Warsztaty dla dzieci których tematem będą ubiór, wygląd i  moda. Gościem spotkania będzie artystka a także autorka scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych Anna Maria Karczmarska. W czasie warsztatów będziemy zastanawiać się nad znaczeniem ubrania jako tworzywa i jako symbolu. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: z jakimi strojami kojarzą nam się postaci z książek, a  z jakimi nasi najbliżsi np. mama i tata i co z tego wszystkiego wynika. Zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy w skojarzenia i nie tyko.

Koszt warsztatów: 5 zł.

Liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację: tel. 012  4224021, 12 4221052. bargiel@bunkier.art.pl

Zbiórka w holu głównym Bunkra Sztuki.
 

Przestrzenie Niczyje w Klubie Bunkra Sztuki

wtorek, 9.12.2008, godz. 18.30   Przestrzenie niczyje   Z cyklu: Przestrzeń kultury.Spotkanie wokół nowego numeru czasopisma „Autoportret” – Przestrzenie niczyje. Prowadzenie: Bogdan Zalewski, udział biorą: Dorota Jędruch, Marta Smagacz, Artur Wabik, Dorota Leśniak-Rychlak.Bohaterem nowego numeru kwartalnika „Autoportret” jest przechodzień oraz jego relacja z miejscem i czymś, co miejscem nie jest. Redaktorzy „Autoportretu” dzielą przestrzenie niczyje na pozbawione właściwości (czyli nie-miejsca: galerie handlowe, lotniska, autostrady) oraz pozbawione reguł (dosłownie: do nikogo nienależące, porzucone, zdegradowane). Te ostatnie, paradoksalnie, stają się także miejscem różnych zdarzeń, zaskakują gamą możliwości. Podczas spotkania zaproszeni goście zastanowią się nad kwestią oswajania nie-miejsc, alternatywnych działań w zdegradowanych obiektach, czy poczuciem wykluczenia wywoływanym poprzez opresyjne rozwiązania przestrzenne.Kwartalnik „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” jest wydawany przez Małopolski Instytut Kultury.

Festiwal Filmu Filozoficznego w Klubie Bunkra Sztuki

wtorek – czwartek, 2 – 4.12.2008 Festiwal Filmu Filozoficznego - III Kinematograf Filozoficzny Z cyklu: Movies  Podstawowym celem Kinematografu Filozoficznego – Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Głównym przedmiotem zainteresowania jest proces oddziaływania pomiędzy dwoma dziedzinami: filozofią i filmem. Kolejnym ważnym celem jest prezentacja twórczości autorów tzw. filmów filozoficznych szerokiemu gronu odbiorców podczas Międzynarodowego Konkursu i Przeglądu Filmu Filozoficznego oraz pokazów specjalnych. Publiczność festiwalowa zyskuje możliwość zapoznania się z artystyczno-intelektualnym nurtem światowego i polskiego kina. Festiwal stwarza stałą, wyodrębnioną przestrzeń konfrontacji nie tylko polskich, ale i zagranicznych twórców. Wysublimowany język filmowy prowadzi do dyskusji, refleksji nad kondycją ludzką, relacjami międzyludzkimi i uniwersalnymi wartościami. Ideą przewodnią  III Kinematografu Filozoficznego, który odbędzie się w grudniu 2008 roku jest Dialog. Na pytania otwierające dyskusję na temat fenomenu dialogu, podczas trwania Festiwalu będą starali się odpowiedzieć twórcy filmowi, filozofowie, filmoznawcy oraz miłośnicy filmu. W ramach festiwalu w Klubie Bunkra Sztuki zobaczymy retrospektywę filmów Chrisa Markera, twórcy tzw. filmu eseistycznego. Marker czyni bohaterem swoich filmów człowieka nie mogącego poradzić sobie właściwie z otaczającym go światem. Artysta łączy w swoich obrazach elementy filmu dokumentalnego z działaniami o charakterze czysto kreacyjnym.