Wpisy z November, 2008

Gejdar w Klubie Bunkra Sztuki

czwartek, 27.11.2008, godz. 18.30 Mike Urbaniak & Dominiki Buczak // Gejdar Z cyklu: Pre-texty Udział biorą: Mike Urbaniak, Dominika Buczak. Rozmowę poprowadzi Piotr Oczko.   Profesora medycyny, ucznia liceum, pracownika telefonu zaufania i niedoszłego księdza łączą dwie rzeczy. Są gejami. Mieszkają w Polsce. Dominika Buczak i Mike Urbaniak rozmawiają z kilkunastoma mężczyznami, próbując odnaleźć w ich losach paralele. Bohaterowie książki są różni. Mają odmienne poglądy społeczne i polityczne, inaczej zapatrują się na kwestie emancypacji, homofobii, formalizacji związków osób homoseksualnych czy adopcji dzieci. Niektórzy traktują kościół katolicki jako źródło homofobicznej opresji. Inni, głęboko wierzący, szukają w nim oparcia. Wielu sądzi, że nadal są skazani na życie w podziemiu. Część zauważa, że nadeszły czasy przełomu. Wszyscy czekają na normalność. W rozmowach powtarzają się opowieści o trudnym procesie odkrywania tożsamości, bolesnym coming oucie, próbach nawiązania głębokich relacji w heteronormatywnym świecie. Bohaterowie Gejdaru mają odwagę szczerze mówić o swoim życiu. Polska debata publiczna dotycząca homoseksualizmu i miejsca gejów w społeczeństwie pełna jest frazesów, pustych haseł, opinii często niemających pokrycia w rzeczywistości. Warto w końcu zapytać samych gejów co myślą, czego chcą, jak żyją. To właśnie zrobili autorzy książki Gejdar. Po prostu pytali.

sTRASHne rzeczy w Małym Klubie

poniedziałek, 24 listopada, godz. 10.00- 12.00 i 13.30 - 15.30 

sTRASHne rzeczy 

Zapraszamy dzieci na warsztaty związane z twórczym recyclingiem. Autorki projektu Anna Czarnota i Joanna Talejko postarają się przybliżyć uczestnikom zjawisko artystycznego przetwarzania zużytych przedmiotów. Surowce wtórne, wszelkiego rodzaju odpady i śmieci mogą stać się materiałem i pretekstem do twórczego myślenia, rozwijając w uczestnikach jednocześnie eko - świadomość. Zachęcamy dzieci do tego, żeby już od dziś rozpocząć zbieranie niepotrzebnych nam rzeczy, posprzątać w swoich pokojach, odłożyć wszystko to czego od dawna nie możemy się pozbyć (zepsute zabawki, plastikowe opakowania, elementy z drewna papieru i  innych materiałów). Podczas zabawy, z góry nagromadzonych półproduktów wyłonią  się fantazyjne śmieciowe stwory. Zapraszamy wszystkie dzieci od 5 do 12 latOrganizatorki: Anka Bargiel, Cecylia Malik Koszt warsztatów: 5 zł.Liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację: tel. 012  4224021, 12 4221052, bargiel@bunkier.art.plZbiórka w holu głównym Bunkra Sztuki.

Obieg Sztuki

 

 

Sobota, 15 listopada, godz. 11.00

 

Warsztaty przygodowo – kryminalne dla najmłodszych pod kierunkiem artysty i aktywisty Romana Dziadkiewicza. W czasie wspólnej zabawy spróbujemy odpowiedzieć na szereg pytań: jak powstaje sztuka? Po co i skąd bierze się w galerii? I dlaczego pewna szajka złodziei dzieł sztuki nazywa się infrastruktura? Dzieci będą się wcielać w role artysty, dzieła sztuki, kuratora, kolekcjonera, a nawet złodziei. Będziemy wspólnie zwiedzać zakamarki Bunkra Sztuki na co dzień niedostępne dla widzów. Warsztaty mają na celu w przystępny sposób przedstawić dzieciom mechanizmy działania instytucji sztuki.

Zapraszamy!

 

Oprowadzanie po wystawie Realizm perwersyjny

niedziela, 16.11.2008, godz. 14.00Realizm perwersyjny // Oprowadzanie po wystawie Shinji’ego OgawyZ cyklu: Interpretacje Po wystawie Realizm perwersyjny oprowadzi jej kuratorka Maria Anna Potocka.  Japoński artysta Shinji Ogawa w swojej sztuce kreuje światy, w których możliwa jest Ostatnia Wieczerza bez Chrystusa, Zwiastowanie bez Archanioła, a w Pizie stoją obok siebie dwie krzywe wieże. Pierwszy w Europie indywidualny przegląd jego twórczości zostanie zaprezentowany w Bunkrze Sztuki na wystawie Realizm perwersyjny, na którą składają się obrazy olejne, rysunki, instalacja i filmy. Punktem wyjścia dla prac Ogawy są kanoniczne dzieła malarstwa europejskiego, stare pocztówki, fotografie, japońskie drzeworyty. Artysta dokonuje zmian w rozpoznawalnych wizerunkach poprzez usunięcie, dodanie i/albo zastąpienie przedstawionych postaci czy elementów kompozycji. Podczas ostatnich dwóch tygodni trwania wystawy Realizm perwersyjny Galeria Bunkier Sztuki uruchamia program zwiedzania wystaw w towarzystwie przewodnika. Zapraszamy w każdy czwartek (od 16.00 do 18.00) oraz sobotę (od 14.00 do 16.00). Udział w spotkaniu z biletem wstępu na wystawę. 

Dobra Witryna w Klubie Bunkra Sztuki

piątek, 14.11.2008, godz. 18.00Julia Staniszewska & Agnieszka Sural // Dobra WitrynaZ cyklu: Instytucje  Witryna to gablota sztuki współczesnej, prezentująca dzieła poza tradycyjnym kontekstem muzeum lub galerii, funkcjonująca bez godzin otwarcia, do oglądania przez całą dobę. Działa od września 2007 roku w Warszawie, na Placu Konstytucji 4, przy wschodnim wylocie ulicy Koszykowej. Jej powierzchnia to jedynie sześć metrów kwadratowych. Została założona przez Julię Staniszewską i Agnieszkę Sural jako pewnego rodzaju nieformalna instytucja, która wytwarza, wydaje i prezentuje. Wszystkie autorskie projekty artystyczne powstają specjalnie dla tego miejsca. Architektoniczny moduł przestrzeni ekspozycyjnej zaprojektował Jan Strumiłło. Do tej pory w Witrynie pokazywano prace m.in. Janka Simona, Roberta Maciejuka, Anny Marii Karczmarskiej i Piotra Kopika. Działalność przy Placu Konstytucji, którego architektura od wielu lat wykorzystywana jest jako stelaż dla gigantycznych banerów, skierowała uwagę kuratorek na istotny problem coraz intensywniejszego zawłaszczania przestrzeni miejskiej przez reklamy.  

Skok Na Blok

 

 

 

Zapraszamy wszystkie dzieci od 5 do 12 lat na warsztaty w sobotę, 8 listopada, godz. 11.00.

Gościem kolejnej edycji Małego Klubu Bunkra Sztuki będzie Sylwia Chutnik: pisarka, założycielka Fundacji MaMa, przewodniczka miejska po Warszawie, a także mama 5 letniego Bruna. Dzieci wspólnie z artystką spróbują oswoić zjawisko jakim są blokowiska, które szczególnie  listopadową porą nie należą do najprzyjemniejszych miejsc na ziemi. W programie m.in.: budowanie najdłuższego domu w Krakowie.

 

Organizatorki: Anka Bargiel, Cecylia Malik.

Koszt warsztatów: 5 zł.

Liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację: tel. 012  4224021, 12 4221052, bargiel@bunkier.art.p.

Zbiórka w holu głównym Bunkra Sztuki.

Co Robi Czerwień W Czwartek?

7 pażdziernika w ramach Małego Klubu Bunkra Sztuki odbył sie spektakl zorganizowany przez Galerię Bunkier Sztuki i Dom Norymberski w Krakowie. Czy można proces malowania przedstawić w formie spektaklu teatralnego? Przygotowana przez norymberski teatr Thalias Kompagnons i grana z wielkim powodzeniem na całym świecie inscenizacja, udowadnia, że jest to możliwe. Inspiracją do powstania spektaklu była twórczość Paula Klee. Obraz, który rodził się na oczach widzów w siedmiu odsłonach, był pełną fantazji grą linii, kształtów i barw, z których raz po raz wyłaniały się i znikały zaskakujące historie, z pasją opowiadane za pomocą pędzla przez Joachima Torbahna.

 

 

fot. Zbigniew Bielawka