Wpisy z October, 2008

WORLD PRESS PHOTO 08 w Bunkrze Sztuki

Wystawę WORLD PRESS PHOTO 08 w Bunkrze Sztuki można oglądać od 31 października do 23 listopada 2008, codziennie od 10.00 do 20.00.  

KBS: Gorycz wygnania. Kino Terence’a Davisa

środa, 29.10.2008, godz. 18.00  Gorycz wygnania. Kino Terence’a Daviesa Z Michałem Oleszczykiem, autorem publikacji Gorycz wygnania. Kino Terence’a Daviesa rozmawiać będą dr Piotr Kletowski i Kuba Mikurda. Książka przybliża polskiemu czytelnikowi twórczość brytyjskiego reżysera Terence’a Daviesa, która od kilku lat przeżywa renesans w Wielkiej Brytanii (dwie książki analityczne od roku 2003; liczne artykuły w periodykach filmoznawczych), a ostatnio stała się dostępna także w Polsce za sprawą retrospektywy w TVP Kultura. Retrospektywa twórczości Daviesa podczas ostatniego festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Przed spotkaniem w KBS odbędzie się projekcja krótkometrażowego filmu Terence’a Daviesa pt. Śmierć i przemienienie (1983, 20 min) Michał Oleszczyk (ur. 1982) – filmoznawca, krytyk filmowy. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005). Stypendysta Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (2004/05). Absolwent filmoznawstwa UJ. Przygotowuje pracę doktorską poświęconą krytyczno-filmowej myśli Pauline Kael. Publikuje w „Kinie”, „Tygodniku Powszechnym”

Wilhelm Sasnal w Małym Klubie Bunkra Sztuki

   

fot. Cecylia Malik

Warsztaty Bez tytułu z Wilhelmem Sasnalem odbyły się w sobotę 18 października 2008. 

O wiele rzeczy za dużo by zmieścić w tak małym pudełku

              

Sobota, 25 października, godz. 11.00 O wiele rzeczy za dużo by zmieścić w tak małym pudełku.Zapraszamy wszystkie dzieci od 5 do 12 lat na warsztaty w Małym Klubie Bunkra Sztuki.Inspiracja do warsztatów będzie tekst Lorenca Weinera z 1996 roku, umieszczony na fasadzie  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dzieci będą miały okazję poznać najciekawsze projekty muzeów na świecie, a także zaprojektować swoje własne muzeum.Prowadzenie Anna Bargiel i Cecylia Malik.   Liczba miejsc ograniczona: prosimy o wcześniejszą rezerwację: tel. 12 422 40 21, 422 10 52    Zbiórka w holu głównym Bunkra Sztuki   

Gender Travel w Klubie Bunkrze Sztuki

                   Lidia Krawczyk, Wojtek Kubiak // Gender travel, z cyklu: Interpretacje, piątek 18 października o godz. 18.00  Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak wspólne projekty zaczęli realizować w 2004 roku. Tworzą obrazy, fotografie i wideo. Interesują ich zagadnienia płci, seksualności, społecznych struktur władzy oraz hegemonii. Od 2005 roku pracują nad cyklem  Genderqueer, który jest próbą zobrazowania pojęć i sytuacji wymykających się obowiązującym kulturowo definicjom płci i seksualności. Wystawa Becoming w Bunkrze Sztuki to pierwsza tak obszerna prezentacja prac duetu. Trzonem wystawy jest seria wielkoformatowych malarskich portretów osób “przebranych za płeć”. Oczywiste przerysowania za pomocą rekwizytów takich jak peruki, sztuczne wąsy czy makijaż zestawione są z wizerunkami ludzi, których tożsamość płciowa jest trudna do odgadnięcia, a zaniepokojony widz wpada w pułapkę własnych kategoryzacji. Obok malarskiej zostanie zaprezentowana także fotograficzna seria portretów. Każda sesja zdjęciowa była w trakcie swojej realizacji dokumentowana kamerą cyfrową. Ta dokumentacja posłużyła z kolei do wykreowania filmów DVD, w których fragmenty wizerunków portretowanych ludzi tworzą – jak w kalejdoskopie –  ruchomą mozaikę. W ramach finisażu ekspozycji Becoming artyści oprowadzą publiczność po wystawie oraz zaprezentują swoje wcześniejsze prace. Na spotkaniu będzie miala miejsce także promocja katalogu towarzyszącego wystawie Lidii Krawczyk i Wojtka Kubiaka w Bunkrze Sztuki.

Bożena Umińska-Keff w Klubie Bunkra Sztuki

W sobotę 18 października o godz. 18.30, w klubie Bunkra Sztuki odbędzie się spotkanie z autorką Utworu o matce i ojczyźnie Bożeną Umińską-Keff. Spotkanie poprowadzi Sławomira Walczewska.                                                                                                            Utwór o Matce i Ojczyźnie Bożeny Umińskiej - Keff dotyczy ideału i konkretu, ideałów matki i córki oraz ich praktycznych realizacji, ideału ofiarnictwa oraz przetrwania, ukrytej bezwzględności tych, którzy byli ofiarami i przetrwali, a wreszcie konceptu przekraczającego zwykłą państwowość, czyli ideału ojczyzny, na którą, jak uczą tego dziewiętnastowieczne nacjonalizmy, składa się ziemia i krew. Zamiarem Keff było stworzenie utworu, który podobnie jak Maus przełamywałby granice formalne, a do tego stawiałby w narracyjnym centrum nie przedstawiciela bądź przedstawicielkę pokolenia, które przeżyło Holokaust, lecz ich już dorosłe dziecko. Poemat stał się inspiracją dla zrealizowanej w Bunkrze Sztuki wystawy Moja matka nie jest boska.         

Boy // Nasi okupanci

piątek, 17.10.2008, godz. 18.00 Boy // Nasi okupanci  Z cyklu: Klub Krytyki Politycznej  Udział w spotkaniu biorą m.in. Sebastian Liszka (KP), Sławomir Sierakowski (KP) oraz Igor Stokfiszewski (krytyk literacki, dramaturg, KP). Aktualne informacje na stronie: www.krytykapolityczna.pl 

Fotorelacja z warsztatów MINI MANUAL

13 września w Małym Klubie Bunkra Sztuki miały miejsce warsztaty MINI MANUAL, w trakcie których dzieci bawiły się w gry zaprojektowane przez artystów. Poniżej projekty: Julity Wójcik, Pawła Althamera, Tomka Kowalskiego, Janka Simona i Rafała Bujnowskiego.           

Przebieranki w Małym Klubie Bunkra Sztuki

sobota, 11 października, godz. 11.00Przebieranki Warsztaty dla dzieci od 5 do 12 lat w związku z trwającą w Bunkrze Sztuki wystawą duetu artystycznego: Lidii Krawczyk i Wojtka Kubiaka, Becoming. Artyści w swojej sztuce próbują badać jak ważna jest dla nas świadomość kim jesteśmy: kobietą czy mężczyzną, dziewczyną czy chłopcem. Uczestnicy będą mieli okazję wspólnie z autorami obejrzeć wystawę a następnie spróbują zmierzyć się z zadaniem  przed którym stanęli artyści. Zapraszamy na zabawę w przebieranki. Każdy uczestnik weźmie udział w sesji fotograficznej, a powstałe w ten sposób zdjęcia zostaną rozdane dzieciom.Organizatorki warsztatów: Anna Bargiel, Cecylia Malik, Liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację: tel. 012 4224021, 012 4221052, e-mail: bargiel@bunkier.art.pl Zbiórka w holu głównym Bunkra Sztuki, koszt koszt warsztatów: 5 zł od uczestnika.

  

fot. Wojtek kubiak

ArchFilmFest

wtorek, 7.10.2008, godz. 18.00
ArchFilmFest // Festiwal Filmów o Architekturze
Z cyklu: Movies
 
Projekcja filmu A Kind of Architect.Rem Koolhaas (96 min.), o którym jego bohater mówił, że to jedyna produkcja o jego twórczości, którą lubi. Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Dla twórców filmu ważna jest kwestia związków pomiędzy jego realizacjami, a teorią architektury oraz fenomen Rema Koolhaasa świadomie kreującego swój medialny wizerunek. Prezentacja filmu będzie doskonałą okazją do debaty o architekturze poszukującej i jej statusie w Polsce, a także o architekturze jako dziedzinie twórczości i architekcie jako artyście i uczestniku procesu inwestycyjnego. Sztuka architektury według Koolhaasa łączy w sobie pisarstwo, reżyserię, rzemiosło, jest dziedziną bliską literaturze i filmowi. Po seansie zapraszamy na dyskusję o konfrontacji architektury kontekstualnej i architektury poszukującej. W rozmowie udział wezmą: Paweł Barczyk (Mobius Architekci),  Dawid Hajok (”Gazeta Wyborcza”) i Dorota Leśniak (”Autoportret”).
 
 
środa, 8.10.2008, godz. 18.00
ArchFilmFest // Festiwal Filmów o Architekturze
Z cyklu: Movies
 
Projekcja filmu Leben in der Stadt von Morgen (96 min.), o berlińskiej dzielnicy Hansa.
W 1957 roku miała miejsce w Berlinie pierwsza, powojenna wystawa budownictwa. Z okazji Interbau57 zebrała się grupa 64 najbardziej znanych modernistów, aby w jednej z dzielnic Berlina zrealizować swoją wizję idealnego miasta przyszłości. Byli wśród nich Arne Jacobsen, Le Corbusier, Oskar Niemeyer i Walter Gropius. Chcieli nie tylko zapewnić mieszkania dla ludzi, którzy stracili je w wojennych bombardowaniach, ale także zaprezentować wizję zielonego miasta i nowego człowieka. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie. 50 lat po zakończeniu inwestycji autorzy pytają o efekt berlińskiego eksperymentu. Czy wielkie hasła postępu, wolności i demokracji znalazły swoje przełożenie na codzienne życie mieszkańców tej dzielnicy? Film jest doskonałym pretekstem do dyskusji o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych. W rozmowie udział wezmą Jolanta Drużyńska (Radio Kraków) Michał Olszewski (”Tygodnik Powszechny”) i Andrzej Wyżykowski (Główny Architekt Miasta).
 

czwartek, 9.10.2008, godz. 18.00
ArchFilmFest // Festiwal Filmów o Architekturze
Z cyklu: Movies
 
Projekcja filmu Jean Nouvel – estetyka cudu (56 min.). Zdaniem Jeana Nouvela – laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku – jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj gra idzie o to, by stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Projekcja filmu będzie doskonałą okazją do dyskusji o idei projektowania we współczesnej architekturze oraz o pojęciach architektury stylowej, kontekstowej i parametrycznej. W spotkaniu udział biorą architekci Piotr Lewicki oraz Krzysztof Ingarden.

Festiwal realizowany jest we współpracy z portalem www.sztuka-architektury.pl
Patroni medialni: Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Telewizja Kraków, TVP Kultura, Archivolta