Wpisy z June, 2008

W sobotę 21 czerwca w Bunkrze Sztuki odbyły się kolejne warsztaty dla dzieci z cyklu “Mały Klub Bunkra Sztuki”. Warsztaty poprowadziła wszechstronna artystka Malwina Rzonca. Punktem wyjścia spotkania był projekt artystki pt. “Kosmiczne obrazy”. Rozpoczęliśmy od rozmowy i pokazu slajdów z pracami artystki, a także fotografii istniejących galaktyk. Stały się one dla dzieci inspiracją do stworzenia własnych galaktyk, do czego użyliśmy czarnych kartek i brokatu. Na koniec przykleiliśmy wszystkie prace na ścianę, tworząc w ten sposób brokatową przestrzeń galaktyczną.

fot. Sebastian Strama

Net Art


W poniedziałek, 16 czerwca 2008 o godzinie 18.30 zapraszamy na wykład
dr Ewy Wójtowicz o sztuce Internetu połączony z prezentacją projektów sieciowych.

Net art jest sztuką, dla której Internet jest medium i kontekstem jednocześnie. Dzieło nie znika, choć jest niematerialne i procesualne. Ulega ono podziałowi na treść i interfejs, a w procesie odbioru wnika do prywatnej przestrzeni informacyjnej. Chociaż Internet jest medium zmieniającym kulturę i kształtującym relacje społeczne w sposób dotychczas niespotykany, net art nie jest oderwany od historii sztuki XX wieku. Jego najważniejszą kategorią staje się interaktywność. Net art to także fascynacja współpracą w czasie rzeczywistym, rozbudowywanie multimedialnej komunikacji i decentralizacja świata sztuki.

Ewa Wójtowicz (1975) – doktor nauk humanistycznych, absolwentka ASP w Poznaniu, gdzie dziś wykłada, m.in.:  historię sztuki, nowe media w sztuce XX wieku, kulturę wobec Internetu, teoria nowych mediów, publikowała w takich magazynach jak: „Arteon”, „Art Inquiry”, „This Century’s Review”, „Er(r)go”, „Ha!Art”, „Kultura Współczesna”, „Lampa”, „Opcje”.

Lego-logos

 

 

Czy można uczyć filozofii przy pomocy klocków lego? Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 8-12 lat na najnowszą edycję Małego Klubu Bunkra Sztuki w sobotę 14 czerwca. Warsztaty poprowadzi Jarosław Spychała artysta, filozof, autor projektu LEGO- LOGOS. Punktem wyjścia projektu jest lektura tekstów filozoficznych, które następnie są zamieniane  przez uczestników w budowle z klocków lego. Celem warsztatów jest rozwijanie naturalnych zdolności dzieci do filozofowania, twórczości artystycznej i logicznego myślenia.

 

Grupa I , godz. 9.00 - 10.30

Grupa II, godz. 11.00 - 12.30

 

Organizatorki: Anka Bargiel, Cecylia Malik
Liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację: tel. 012 422 40 21.
Zbiórka w holu głównym Galerii Bunkier Sztuki.
Koszt warsztatów: 5 zł od uczestnika

 

 

 

 

Tamizo


W piątek, 13 czerwca 2008, o godzinie 18.30 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Transformacje

Główny człon młodej, łódzkiej pracowni Tamizo tworzą Mateusz Stolarski i Aleksandra Zdziechowska. Działają oni głównie na polu architektury i architektury wnętrz, zahaczając o tematy wzornictwa przemysłowego oraz grafiki użytkowej. W działalności przyświecają im: formalna prostota, konsekwencja i szczerość wykonywanych projektów. Do tej pory poruszali się głównie w tematach z zakresu architektury mieszkaniowej, wnętrzach zarówno komercyjnych jak i prywatnych. Wraz z rozwojem pracowni wkraczają w etap projektowania budynków wielorodzinnych, osiedli oraz obiektów użyteczności publicznej. Chętnie partycypują w konkursach, które motywują pracownie do kreatywnej pracy i wyzwalają nutę zdrowej rywalizacji. Podczas wykładu zaprezentują efekty dotychczasowej pracy.

www.tamizo.pl

Praca i nędza narodów

W czwartek, 12 czerwca 2008, o godzinie 18.00 zapraszamy na dyskusję o książce Jana Sowy Ciesz się późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna z udziałem Autora, Rafała Górskiego i prof. Janusza A. Majcherka. Spotkanie poprowadzi Adam Leszczyński.

Ciesz się, późny wnuku!… opisuje rozwój demokracji w świecie zachodnim ipróby demokratyzacji ustrojów poza jego obszarem: w Japonii,Indiach, Turcji i Kongu.Sowa kontrastuje demokrację parlamentarną z klasycznym modelem greckiej demokracji uczestniczącej i z najnowszymi postulatami demokracji radykalnej. Zastanawia się nad możliwością demokratyzacji reżimów autorytarnych oraz nad dalszym rozwojem demokracji w krajach zwanych już demokratycznymi. Obszernie omawia też przemiany społeczno-polityczne w Polsce po 1980 roku. Książka łączy teoretyczną refleksję z empiryczną analizą. Jest z jednej strony polemiką z tradycją myśli liberalnej, z drugiej, poruszając kwestie reprezentacji, rewolucji i ideologii, wchodzi w dialog ze współczesnymi autorami lewicowymi, takimi jak Ernesto Laclau, Chantal Mouffe czy Slavoj Žižek.

Cause&Effect // Performance z kinem interaktywnym

W najbliższy poniedziałek, 9 czerwca 2008 o godz. 18.00 zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie z pogranicza kina i działań performance.

Cause&Effect (Przyczyna i skutek) to widowisko, będące połączeniem kina i teatru. Projekt jest pokazem specjalnie zaprojektowanych ośmiu „filmów interaktywnych”, które angażują całą widownię w oglądanie i równocześnie tworzenie widowiska, w jakim uczestniczą. Dwóch prezenterów zachęca widownię do interakcji na różne sposoby… może to być krzyk w odpowiednim momencie, żucie gumy, śpiew, bezpośrednie pytania czy buczenie. Krzyk widzów może np. ostrzec aktorów w horrorze, lub wywołać lawinę gagów w slapstickowej komedii.

Inspiracją dla powstania Cause&Effect były działania praskiego ruchu Laterna Magica, a szczególnie powstały w 1967 roku system kina interaktywnego Kino Automat autorstwa Radusza Cincery. Premiera odbyła się w ramach festiwalu Espoo Cine w Finlandii w 2002 roku i od tego czasu odbyło się już około dwudziestu pokazów w dziewięciu krajach , między innymi w czasie Europejskiego Festiwalu Sztuki Mediów w Osnabrück oraz Festiwalu Kina i Nowych Mediów w Monteralu (FCMM). Autorami projektu są: Chris Hales, Teijo Pellinen, Tomi Knuutila i Mari Aarni. Konkretny program filmowy pokazu za każdym razem uzależniony jest od rodzaju wydarzenia i widowni.
Spotkanie realizowane we współpracy z KinoLab, CSW Zamek Ujazdowski.

Bartek Materka w Małym Klubie Bunkra Sztuki

W sobotę, 7 czerwca 2008 o godz. 11.00 odbędą się warszaty dla dzieci, które poprowadzi Bartek Materka. Na spotkanie pod tytułem Czarno na białym zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Bartek Materka, malarz, absolwent Krakowskiej ASP, pomoże małym uczestnikom znaleźć odpowiedź na pytanie jak powstaje fotografia. Warsztaty będą połączone z pokazem slajdów z archiwum artysty. Pretekstem do spotkania jest trwający w Krakowie Miesiąc Fotografii.

Liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację: tel. 012 422 40 21.
Zbiórka w holu głównym Bunkra Sztuki.
Koszt warsztatów: 5 zł od uczestnika

fot. Patrycja Musiał