Wpisy z April, 2008

Homoseksualna historia literatury polskiej

W czwartek, 24.04.2008, o godz. 17.00 w ramach Klubu KP odbędzie się w Bunkrze Sztuki spotkanie Homoseksualna historia literatury polskiej. Dyskusja wokół książki „Homobiografie” Krzysztofa Tomasika

W dyskusji udział biorą: Kinga Dunin („Krytyka Polityczna”), Krzysztof Tomasik („Krytyka Polityczna”), Marcin Baran („Dziennik Polski”), Anna Burzyńska (Uniwersytet Jagielloński), Piotr Marecki („Krytyka Polityczna”).

Książka Homobiografie to zbiór kilkunastu opowieści o najważniejszych polskich pisarzach i pisarkach XIX i XX wieku. Poświęcone są one ich twórczości, ale przede wszystkim życiorysom. Głównym pomysłem na książkę było przybliżenie ze zwyczajnej, ludzkiej strony postaci, które zazwyczaj przedstawiane są w sposób pomnikowy, a wiele trudnych momentów z ich życiorysu jest przemilczane lub marginalizowane. W efekcie czytelnicy nie są w stanie utożsamić się z wybitnymi postaciami kultury polskiej, a ich dorobek staje się przykrym wspomnieniem z czasów szkolnych. Wśród bohaterów Homobiografii są m.in. Maria Konopnicka, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska czy Maria Rodziewiczówna. Spotkanie realizowane w ramach festiwalu „Kultura dla Tolerancji”.

ONEDOTZERO

We wtorek i środę, 22-23.04.2008, od godz. 18.00 zapraszamy do Bunkra Sztuki na ONEDOTZERO. Jest to doroczny brytyjski festiwal sztuki ruchomego obrazu prezentujący najnowsze animacje, teledyski, fabularne sekwencje gier komputerowych, wideo oraz filmy, fabularne krótkometrażówki i dokumenty wyróżniające się oryginalną formą graficzną. Festiwal prezentuje prace przekraczające ograniczenia gatunkowe i łączące rozmaite dziedziny: film, wideo, wzornictwo, modę i architekturę.

Podczas krakowskiej prezentacji ONEDOTZERO pokażemy pięć wybranych programów: wow + flutter 07, wavelength 07, extended play 07, nexus productions retrospective, terrain 07.

Projekcje zorganizowane we współpracy z British Council i Kino.Lab CSW Zamek Ujazdowski.

Edward Krasiński w Bunkrze do 22 maja

 
Wystawa Edward Krasiński ABC, Bunkier Sztuki, Kraków, fot. M.Gardulski.

10 kwietnia w Bunkrze Sztuki otworzyła się wystawa Edwarda Krasińskiego ABC. Jest to pierwsza po śmierci artysty retrospektywa w Polsce. W galerii udało się zebrać wiele prac, reprezentujących najważniejsze okresy twórczości Krasińskiego, które na codzień rozproszone są po wielu prywatnych i publicznych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Kurator wystawy: Andrzej Przywara.
Katalog „Edward Krasiński Elementarz/ABC” pod redakcją Pawła Polita.
Wystawa trwa do 22 maja 2008 roku.

Polecamy Państwa uwadze recenzje jakie pojawiły się w prasie:

Dorota Jarecka, Edward Krasiński nieznany, „Gazeta Wyborcza”, poniedziałek, 14 stycznia 2008:

„Krakowska wystawa [...] pokazuje nowe aspekty twórczości Krasińskiego. Nowość polega tu na dwóch rzeczach. Po pierwsze, na ukazaniu po raz pierwszy tak wyraźnego rodowodu sztuki Edwarda Krasińskiego. Po drugie na odkryciu roli, jaką w jego sztuce odegrała fotografia. Wystawa pokazuje nowego Krasińskiego –- performera i surralistę.[...] Czasem za najbardziej lekką, dowcipna, ironiczną sztuką kryje się człowiek wyposażony w głębię egzystencjalnego, matafizycznego dramatu”.

Agnieszka Sabor, Cienka, niebieska linia, „Tygodnik Powszechny”, 16-20 kwietnia 2008:

[O ostatniej pracy Krasińskiego – instalacji z lustrami] „ Powtarzalność odbić, a także sztalugowy format luster dowodzą, że artystę – którego bardziej od kreacji interesowało nadawanie realnym przestrzeniom nowych znaczeń za pomocą cichych, minimalistycznych działań – mimo werbalnych deklaracji nurtował jednak prastary problem obrazu”. 

Justyna Nowicka, Kariera niebieskiej plastikowej taśmy, „Rzeczpospolita”, poniedziałek 14 stycznia 2008:

„ – To artysta, w którego sztuce zbiegają się dwie ważne tendencje: surrealistyczna i konstruktywistyczna – podkreśla dr Andrzej Szczerski z Instytutu Historii Sztuki UJ. – Jednak Krasiński podejmuje z obiema tradycjami specyficzną grę. I dopiero w tej grze pojawia się nowa, właściwa tylko dla tego artysty postawa: z jednej strony dandysa działającego trochę w stylu Marcela Duchampa, z drugiej – artysty nawiązującego do myśli konstruktywistycznej w stylu Katarzyny Kobro. To twórczość, która świadomie patrzy na to, co działo się w sztuce XX wieku, i dopiero z tą wiedzą próbuje tworzyć własną tożsamość”.

Piotr Kosiewski, Przewrotny mistrz, który burzył schematy w sztuce, „Dziennik. Polska, Europa, Świat”, poniedziałek, 14 kwietnia 2008:

„Krakowska wystawa kreśli trochę inny obraz Krasińskiego. Przypomina o początkach jego twórczości, o fascynacji surrealizmem, równie ważnym w twórczości artysty jak odwołania do tradycji konstruktywizmu czy związki z konceptualizmem. Podkreśla obecność żartu, ironii, element przewrotności w jego sztuce”.

Zapraszamy do Galerii Bunkier Sztuki!
Wystawa Edward Krasiński ABC, Bunkier Sztuki, Kraków, fot. M.Gardulski. 

Wystawa Edward Krasiński ABC, Bunkier Sztuki, Kraków, fot. M.Gardulski. 

Co możemy zrobić z… czyli recykling wg Małgorzaty Markiewicz

Kolejne spotkanie w Małym Klubie Bunkra Sztuki poświęcone tematyce Recykling Art odbyło się w sobotę, 12 kwietnia o godz. 12.00.

Tym razem warsztaty poprowadziła Małgorzata Markiewicz artystka znana m. in. z wykorzystywania w swoich pracach ubrań z odzysku. Dzieci razem z artystką szyły zabawki ze starych, nieużywanych ciuszków.

Jutro wernisaże

Jutro, w czwartek 10 kwietnia o godzinie 18.00 w Bunkrze Sztuki otworzą się dwie wystawy: Edwarda Krasińskiego ABC oraz Depresja.

Depresja, której kuratorką jest Magdalena Godlewska, ma na celu pokazanie interesującej twórczości powstałej z inspiracji przebytą chorobą, ale także zaprezentowanie choroby jako zjawiska.

Wystawa Edwarda Krasińskiego w Galerii Krzysztofory, Kraków 1965

Wystawa Edwarda Krasińskiego ABC jest pierwszą po śmierci artysty w 2004 roku tak szeroką retrospektywą jego twórczości w Polsce. Daje wyjąkową okazję zapoznania się z pracami jednej z najważniejszych postaci polskiej sztuki awangardowej lat powojennych, które rozsiane są po wielu kolekcjach na całym świecie. 

Seans psychiatryczny

W piątek, 11. 04.2008, godz. 18.30 zapraszamy na seans psychiatryczny nawiązujący do wystawy Depresja, która otworzy się w Bunkrze Sztuki jutro, w czwartek 10 kwietnia o godzinie 18.00

Spotkanie towarzyszące wystawie Depresja, w którym udział wezmą lekarze psychiatrzy i terapeuci: prof. dr hab. lek med. Jerzy Aleksandrowicz, dr med. Dominika Dudek, dr Andrzej Kowal, prof. dr hab. Jacek Bomba, prof. dr hab. Maria Orwid, kuratorka wystawy Magdalena Godlewska oraz artyści biorący udział w wystawie.

Seans prowadzi Izabela Kopania (doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk).

Celem wystawy Depresja jest przede wszystkim pokazanie interesującej twórczości powstałej z inspiracji przebytą chorobą, ale także zaprezentowanie choroby jako zjawiska. Wśród eksponowanych prac znajdzie się m.in. model pokoju dla szpitala psychiatrycznego stworzony w latach 70. przez Henryka Stażewskiego oraz prace Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wróblewskiego, którzy cierpieli z powodu depresji, zdiagnozowanej przez lekarzy-specjalistów. Większość zaproszonych artystów miała bezpośredni kontakt z chorobą; chorując, prowadząc zajęcia terapeutyczne z ludźmi cierpiącymi na depresję lub ciężko doświadczając chorobę bliskich.

Co z tym Kansas?

W piątek, 04.04.2008, o godz. godz. 17.30 odbyła się dyskusja wokół bestsellerowej książki Thomasa Franka Co z tym Kansas?

W dyskusji udział wzięli: Jacek Żakowski („Polityka”) i Maciej Gdula („Krytyka Polityczna”).

Thomas Frank szczegółowo i dowcipnie pokazuje, jak populistyczna prawica zajęła tradycyjne miejsce lewicy na scenie politycznej, a problemy kulturowe wyparły kwestie gospodarcze ze sfery politycznej rywalizacji. Nad książką tą debatowali najważniejsi współcześni filozofowie polityczni. Jacek Żakowski w swoim wprowadzeniu dowodzi, że opisany przez Franka proces można odnieść także do Polski, gdzie ogłoszony przez prawicę program solidarnego państwa trafił do ludzi, którzy wydawali się naturalnym elektoratem lewicy.