Wpisy z December, 2007

Okno na zimę

 Karolina Kowalska, Okno na zimę

5 stycznia 2008 roku w godzinach 12-14 odbyły się drugie warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki. Celem projektu jest prezentacja sztuki współczesnej i oswojenie najmłodszych z miejscem jakim jest galeria. Warsztaty pomyślane zostały jako twórcze spotkania dzieci w wielu 6-12 lat z artystami i wspólne realizowanie prac nawiązujących do aktualnych wystaw i Kolekcji Bunkra Sztuki.

Tym razem warsztaty prowadziła Karolina Kowalska – krakowska artystka młodego pokolenia. Dzieci miały wyjątkową okazję zapoznać się z pracą z Kolekcji Bunkra Sztuki Okno na zimę, niedostępną na co dzień dla zwiedzających.

W trakcie warsztatów najmłodsi, atakże ich rodzice, tworzyli własne okno ze swoim wymarzonym widokiem.

Organizatorki: Anka Bargiel, Cecylia Malik

okno na zime_01

okno na zime_02

okna na zime

okna na zime_01

Relacja z otwarcia wystaw “Verbatim” i “Alementarz”

otwarcie wystawy Loulou Cherinet

otwarcie wystawy Łodzi Kaliskiej

Łódź Kaliska i Jacek Michalak

Wierna publiczność

Publiczność w oczekiwaniu na otwarcie wystaw

Łódź Kaliska_02

Łódź Kaliska_03

Łódź Kaliska_06

Łódź Kaliska_07

Łódź Kaliska_08

Loulou Cherinet_02

Loulou Cherinet_03

Loulou Cherinet i Łódź Kaliska w Bunkrze

Zapraszamy w środę 12 grudnia 2007 o godzinie 18 na otwarcie dwóch wystaw: Loulou Cherinet Verbatim i Łodź Kaliska Alementarz.

Obie wystawy można będzie oglądać do 27 stycznia 2008 roku.

Lodz_Kaliska_Alementarz

Alementarz Łodzi Kaliskiej to wystawa odwołująca się do polskiej tradycji elementarzy, w szczególności do pozycji autorstwa Mariana Falskiego, który jest w użyciu, z pewnymi modyfikacjami, od 1910 roku do dziś. Projekt Alementarz to propozycją dla współczesnych, dorosłych „analfabetów”. To nauka o tym, czym są elementarze, ujawniająca opresyjność systemu oświaty.

Cherinet_Minor_Field_Study

Wystawa Verbatim to pierwsza w Polsce prezentacja twórczości Loulou Cherinet. Podstawowym medium, którym posługuje się artystka, jest wideo. Jej prace często czerpią z tradycji dokumentu. Poruszają problem odmienności kulturowej i subiektywnego postrzegania rzeczywistości. W Bunkrze Sztuki będzie można zobaczyć trzy filmy: White Women, Minor Field Study i Allegory of the Cock oraz serię fotografii White Man. Wystawa jest odstatnią odsłoną rocznego projektu Transkultura (http://transkultura.pl/).

Więcej informacji na stornie www.bunkier.art.

Guy Debord i Slavoj Žižek - Festiwal Filmu Filozoficznego

kadr_debord

7, 8 i 9 grudnia zapraszamy na Festiwal Filmu Filozoficznego. Wyjątkowym wydarzeniem będzie piątkowe spotkanie z Alicją Debord, wdową po Guy Debordzie, połączone z projekcją jego filmu In girum imus nocte et consumimur igni.

pt. [ 7.12.2007 ] Pokaz retrospektywny: Guy Debord (I)

godz. 17.00
In girum imus nocte et consumimur igni, 1977, 100 min.
 
Po projekcji dyskusja połączona z promocją książki Guy’a Deborda Dzieła filmowe. W rozmowie udział biorą: Gość Honorowy Alice Debord (wdowa po Guy’u Debordzie), Mateusz Kwaterko (tłumacz i znawca twórczości Guy’a Deborda) oraz Jan Sowa (Korporacja Ha!art).
 
godz. 20.00
Guy Debord, son art et son temps, 1994, 60 min.

sb. [ 8.12.2007 ] Pokaz retrospektywny: Slavoj Žižek

godz.16.00
Žižek!, reż. Astra Taylor, 2005, 71 min.
 
„Łatwiej jest nam pogodzić się z myślą, że świat wykończy wirus lub asteroid niż z tym, że kapitalizm przejdzie jakąś radykalną zmianę” – twierdzi Slavoj Žižek. Przez niektórych nazywany jest akademicką gwiazdą rocka, łączy bowiem umiejętność dostrzegania anomalii rzeczywistości społecznej z darem wielkiej komunikatywności. Niestrudzona reżyserka Astra Taylor nie odstępuje Žižka na krok. Natomiast myśliciel całkiem chętnie wciela się w rolę przewodnika po swym życiu.
 
godz.17:30
The Pervert’s Guide to Cinema, reż. Sophie Fiennes, 2006, cz.1 i 2, 100 min.
 
godz. 19:20
rozmowa o książce Lacrimae rerum: Kuba Mikurda, Grzegorz Jankowicz, prowadzenie: Martyna Sztaba
 
godz. 20:20
The Pervert’s Guide to Cinema, reż. Sophie Fiennes, 2006, cz. 3, 50 min.
 
W podzielonym na trzy części filmie-wykładzie Slavoj Žižek prowadzi rozmyślania nad charakterem medium filmowego i ludzką naturą. Na warsztat bierze sceny z dzieł takich jak Kacza zupa, Dyktator, Ptaki, Psychoza czy Rozmowa. Filozof przewraca ich sens do góry nogami. Analiza scen filmowych prowadzi do wniosków niekiedy daleko wykraczających poza przyzwyczajenia widowni. Reżyserka Sophie Fiennes w przemyślny sposób dobiera wnętrza i komponuje przestrzeń, w której występuje Žižek. Takiego wykładu filmowego jeszcze nie widzieliście!

nd. [ 9.12.2007 ] Pokaz retrospektywny: Guy Debord (II)

godz. 14.00
Sur le passage de quelques personnes ŕ travers une assez courte unité de temps, 1959, 20 min.

Critique de la separation, 1961, 20 min.
 
La Société du spectacle, 1973, 88 min.

Réfutation de tous les jugements, tant élogieux qu’hostiles, qui ont été jusqu’ici portés sur le film « La Société du spectacle », 1974, 21 min.

widownia

Mateusz Kwaterko -tłumacz i znawca twórczości Guy’a Deborda

organizatorki Festiwalu Filmu Filozoficznego i Beata Seweryn

Proszę o uśmiech

logo_maly klub bunkra

4 grudnia Bunkier Sztuki zainaugurował nowy cykl spotkań - Mały Klub Bunkra Sztuki. Inicjatorki: Anna Bargiel i Cecylia Malik planują serię comiesięcznych warsztatów dla dzieci, których celem jest prezentacja sztuki współczesnej i oswojenie ich z miejscem jakim jest galeria. Warsztaty pomyślane zostały jako twórcze spotkania z artystami i wspólne realizowanie prac nawiązujących do aktualnych wystaw i Kolekcji Bunkra Sztuki.

Pierwsze spotkanie pod tytułem Proszę o uśmiech - portret w fotografii, odbyło się w związku z trwającym w Galerii Bunkier Sztuki przeglądem fotografii szwajcarskiej PHOTOsuisse.

prosze o osmiech_warsztaty_01

Głównym punktem spotkania były warsztaty malarsko-fotograficzne przeprowadzone przez zaproszonych przez nas gości - uznanych fotografików i ilustratorów książek dla dzieci: Anitę Andrzejewską i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno.

Na początku mali klubowicze oglądali wystawę i rozmawiali o zdjęciach, które uznali za interesujące.

prosze o usmiech_warsztaty_3

warsztaty

Potem oglądali przygotowaną przez Anitę Andrzejewską i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno pokaz slajdów z najważniejszymi portretami fotografii XX wieku.

prosze o usmiech_warsztaty_02

Na podstawie zdobytej wiedzy dzieci otrzymały zadanie namalowania tła, na którym nastęnie, pod okiem artystów, fotografowały swoich kolegów, rodziców lub siebie. 

warsztaty_01

 prosze o usmiech_warsztaty_4

warsztaty_02

Klubowicze sami ustawiali  modela, wybierali pozę i moment naciśnięcia migawki. Na koniec spotkania dzieci otrzymały w prezencie jednorazowe aparaty fotograficzne, dzięki którym mogą kontynuować eksperymenty z fotografią. 

warsztaty_04

prosze o usmiech_warsztaty_5

prosze o usmiech_warsztaty_6

prosze o usmiech_warsztaty_7

prosze o usmiech_warsztaty_8

Warsztat Proszę o uśmiech - portret w fotografii wspiera:

sponsor

Zapraszamy na styczniowe spotkanie. Wkrótce na blogu pojawi się o nim informacja.

Jacques Rancière: estetyka, polityka, filozofia

1 grudnia w K.B.S. odbyła się sesja naukowa poświecona Jacquesowi Rancière’owi. Okazją do spotkania stały się wydane jesienią 2007 roku dwie książki Jacquesa Rancière’a – Estetyka jako polityka (Wydawnictwo Krytyki Politycznej) oraz Dzielenie postrzegalnego. Estetyka i polityka (Wydawnictwo Ha!art). W obu książkach Rancière podjął próbę przemyślenia wzajemnych relacji sztuki i polityki. Oryginalna wykładnia, którą zaproponował, szybko wzbudziła zainteresowanie i sprowokowała liczne dyskusje wśród krytyków i teoretyków sztuki.
W sesji udział wzięli: Magda Pustoła, Paweł Mościcki, Grzegorz Jankowicz, Roman Dziadkiewicz, dr Jan Sowa, Kuba Mikurda.

sesja_ranciere

glodni_panelisci

Mobilna Biblioteka Judith Raum

27 listopada gościem K.B.S. była Judith Raum, niemiecka artystka i filozofka. Judith przybyła do Krakowa z prezentacją projektu The Contemporary Arts Library – ogromnej autorskiej biblioteki zawierającej publikacje i dokumenty związane ze sztuką współczesną. Z tej wyjątkowej i bogatej kolekcji można korzystac w Bibliotece Narodowej w Prisztinie, którego The Contemporary Arts Library jest częścią. Zdaniem Judith Raum archiwum staje się martwym miejscem jeżeli nie zaczynamy pracy na jego zborach. By ożywić bibliotekę, artystka postanowiła wyruszyć z nią w trasę po Europie Środkowej i Bałkanach. Prawdopodobnie Bunkier Sztuki bedzie miał okazję gościć The Contemporary Arts Library jesienią przyszłego roku.

B.S.

judith_raum_biblioteka

judith_raum_biblioteka1

Witamy na blogu Bunkra Sztuki

Z przyjemnością inaugurujemy nową działalność Bunkra Sztuki. Założony przez nas blog ma charakter informacyjno-komentatorski.  Poświęcony jest aktualnej działalności Bunkra w galerii i poza nią. Będzie na nim można dowiedzieć się o najbliższych planach wystawienniczych, o spotkaniach Klubu Bunkra Sztuki i innych eventach towarzyszących działalności galerii. Zapraszamy do oglądania relacji ze spotkań i wernisaży, a także do włączenia się w dyskusje o nich. Polecamy wszystkim uaktywnienie kanału RSS, który pozwala na bieżąco śledzić działalność instytucji.

fasada_bunkier