Wpisy z kategorii 'Klub Krytyki Politycznej'

NOWA ZABAWKA

Z przyjemnością informujemy Państwa o tym, że jest już w sprzedaży Lala Joanny Pawlik w nowej, letniej odsłonie. Zabawka wyprodukowana dla Małego Klubu Bunkra Sztuki jest dostępna w księgarni Korporacji Ha!art, w Bunkrze Sztuki.

Przestrzenie Niczyje w Klubie Bunkra Sztuki

wtorek, 9.12.2008, godz. 18.30   Przestrzenie niczyje   Z cyklu: Przestrzeń kultury.Spotkanie wokół nowego numeru czasopisma „Autoportret” – Przestrzenie niczyje. Prowadzenie: Bogdan Zalewski, udział biorą: Dorota Jędruch, Marta Smagacz, Artur Wabik, Dorota Leśniak-Rychlak.Bohaterem nowego numeru kwartalnika „Autoportret” jest przechodzień oraz jego relacja z miejscem i czymś, co miejscem nie jest. Redaktorzy „Autoportretu” dzielą przestrzenie niczyje na pozbawione właściwości (czyli nie-miejsca: galerie handlowe, lotniska, autostrady) oraz pozbawione reguł (dosłownie: do nikogo nienależące, porzucone, zdegradowane). Te ostatnie, paradoksalnie, stają się także miejscem różnych zdarzeń, zaskakują gamą możliwości. Podczas spotkania zaproszeni goście zastanowią się nad kwestią oswajania nie-miejsc, alternatywnych działań w zdegradowanych obiektach, czy poczuciem wykluczenia wywoływanym poprzez opresyjne rozwiązania przestrzenne.Kwartalnik „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” jest wydawany przez Małopolski Instytut Kultury.

Boy // Nasi okupanci

piątek, 17.10.2008, godz. 18.00 Boy // Nasi okupanci  Z cyklu: Klub Krytyki Politycznej  Udział w spotkaniu biorą m.in. Sebastian Liszka (KP), Sławomir Sierakowski (KP) oraz Igor Stokfiszewski (krytyk literacki, dramaturg, KP). Aktualne informacje na stronie: www.krytykapolityczna.pl 

Maj 1968 - 40 lat później

W środę, 21 maja o godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie klubu KP Maj 1968 - 40 lat później. O książce “Maj ‘68. Rewolta” rozmawiać będą: Seweryn Blumsztajn (”Gazeta Wyborcza”), Michał Syska (SDPL), Adam Leszczyński (”Gazeta Wyborcza”). Prowadzenie: Kacper Kutrzeba (Klub KP w Krakowie).

Rozmowa będzie krążyć wokół tematu spuścizny roku 1968. Postawione zostaną pytania o to co nam pozostało z doświadczenia Maja 1968, czym byłyby społeczeństwa Zachodu bez młodzieżowej rewolty, czy w Polsce dorobek 1968 został w ogóle przyswojony i co dla Polaków oznacza – poza marcową nagonką antyinteligencką i kampanią antysemicką – mityczny dla USA i Zachodniej Europy „rok 1968″? Jak „odzyskać” mit studencko-robotniczego buntu dla współczesnej polityki lewicowej?”

Książka “Maj ‘68. Rewolta” pokazuje nam świat schyłku lat 60. oczami aktywnych uczestników tamtych wydarzeń. Eseje o rewolucji seksualnej i feminizmie, walce o historyczną pamięć oraz o upadku autorytetów, a także o wrażliwych społecznikach, którzy zostali terrorystami – wszystkie pokazują, jak zmieniały się Niemcy na tle reszty świata. Niemieckie legendy: zamach na Rudiego Dutschke, podpalenie biurowca Axla Springera, zamachy Frakcji Czerwonej Armii czy powstanie sieci sex shopów Beate Uhse pokazują jak w soczewce momenty zwrotne najnowszej historii Zachodu. Bez nich nie zrozumiemy także naszej, późnonowoczesnej tożsamości.

Na polskim rynku nie było dotychczas publikacji, która w równie szeroki i dogłębny, a zarazem przystępny sposób ukazywałaby problem „roku 1968″ w jego rozmaitych aspektach: teoretyczno-filozoficznym, społeczno-obyczajowym, wreszcie w wymiarze egzystencjalnego doświadczenia jednostki.
Agnieszka Graff

Homoseksualna historia literatury polskiej

W czwartek, 24.04.2008, o godz. 17.00 w ramach Klubu KP odbędzie się w Bunkrze Sztuki spotkanie Homoseksualna historia literatury polskiej. Dyskusja wokół książki „Homobiografie” Krzysztofa Tomasika

W dyskusji udział biorą: Kinga Dunin („Krytyka Polityczna”), Krzysztof Tomasik („Krytyka Polityczna”), Marcin Baran („Dziennik Polski”), Anna Burzyńska (Uniwersytet Jagielloński), Piotr Marecki („Krytyka Polityczna”).

Książka Homobiografie to zbiór kilkunastu opowieści o najważniejszych polskich pisarzach i pisarkach XIX i XX wieku. Poświęcone są one ich twórczości, ale przede wszystkim życiorysom. Głównym pomysłem na książkę było przybliżenie ze zwyczajnej, ludzkiej strony postaci, które zazwyczaj przedstawiane są w sposób pomnikowy, a wiele trudnych momentów z ich życiorysu jest przemilczane lub marginalizowane. W efekcie czytelnicy nie są w stanie utożsamić się z wybitnymi postaciami kultury polskiej, a ich dorobek staje się przykrym wspomnieniem z czasów szkolnych. Wśród bohaterów Homobiografii są m.in. Maria Konopnicka, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska czy Maria Rodziewiczówna. Spotkanie realizowane w ramach festiwalu „Kultura dla Tolerancji”.

Co z tym Kansas?

W piątek, 04.04.2008, o godz. godz. 17.30 odbyła się dyskusja wokół bestsellerowej książki Thomasa Franka Co z tym Kansas?

W dyskusji udział wzięli: Jacek Żakowski („Polityka”) i Maciej Gdula („Krytyka Polityczna”).

Thomas Frank szczegółowo i dowcipnie pokazuje, jak populistyczna prawica zajęła tradycyjne miejsce lewicy na scenie politycznej, a problemy kulturowe wyparły kwestie gospodarcze ze sfery politycznej rywalizacji. Nad książką tą debatowali najważniejsi współcześni filozofowie polityczni. Jacek Żakowski w swoim wprowadzeniu dowodzi, że opisany przez Franka proces można odnieść także do Polski, gdzie ogłoszony przez prawicę program solidarnego państwa trafił do ludzi, którzy wydawali się naturalnym elektoratem lewicy.

Brzozowski – przyszłość lewicy

Stanisław Brzozowski – nieznany „właściwie nikomu poza Polską”, jak pisze Leszek Kołakowski, przez dziesięciolecia podejrzewany o współpracę z carską Ochraną, lekko szalony erudyta i mól książkowy. Do tego wszystkiego pozbawiony wszelkiej systematyczności i choćby zalążka spójnej metody filozof, pisarz i krytyk literacki przełomu XIX i XX wieku. Politycznie – niepewny, przez komentatorów wrzucany do różnych szuflad – od narodnickiego radykała i rusofila po piewcę polskiego nacjonalizmu i nieomal protofaszystę. Skąd tak osobliwa postać w roli patrona „Krytyki Politycznej”, projektu i środowiska jednoznacznie lewicowego, odwołującego się do najnowszej myśli zachodnioeuropejskiej?

W czwartek, 13 marca o godz. 18.00 zapraszamy na dyskusję, w której udzaił wezmą: Cezary Michalski („Dziennik”), Prof. Bronisław Łagowski (Uniwersytet Jagielloński), Julian Kutyła („Krytyka Polityczna”), Sławomir Sierakowski („Krytyka Polityczna”). 

RAHTRATAHTAH

W piątek, 7 marca, w Bunkrze Sztuki miała miejsce projekcja filmów o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Artur Żmijewski prezentował wideo B’Tselem Shorts (3 dokumenty z archiwum Centrum B’Tselem), Liminal Spaces i Planet of the Arabs, jakie zebrali oni z Joanną Rajkowską podczas pobytu w Izraelu i na Terytoriach Okupowanych.

Po projekcji Igor Stokwiszewski prowadził rozmowę z Żmijewskim i Adamem Ostolskim.

Lewica po stronie prawdy

3 marca na spotkaniu w Bunkrze Sztuki, 14. numer “Krytyki Politycznej” komentowali Adam Szostkiewicz („Polityka”), Marek Borowski (LiD), Sebastian Duda i Sławomir Sierakowski („Krytyka Polityczna”).

Oto kilka zdjęć ze spotaknia.

Klub Krytyki Politycznej

Od marca zapraszamy do Bunkra Sztuki na spotkania organizowane przez Krytykę Polityczną. Przed Klubuem KP w Krakowie stoi trudne zadanie - chęć zintegrowania środowiska lewicy w mieście postrzeganym jako stolica konserwatyzmu i realizowanie przedsięwzięć mających na celu łączenie środowisk nauki, polityki i sztuki. Otwarcie Klubu to tzw. Kwintet KP, czyli 5 cotygodniowych spotkań (m.in. z Joanną Rajkowską, premiera książek Stanisława Brzozowskiego, Thomasa Franka oraz 14 numeru KP „Tylko prawda nas wyzwoli”).

poniedziałek, 03.03.2008, godz. 18.00
Lewica po stronie prawdy // Wokół 14. numeru „Krytyki Politycznej”

W spotkaniu udział wezmą: Adam Szostkiewicz („Polityka”), Marek Borowski (LiD), Seweryn Blumsztajn („Gazeta Wyborcza”), Sławomir Sierakowski („Krytyka Polityczna”).

W nowym numerze „Krytyki Politycznej” znalazły się m.in. wywiad-rzeka z Aleksandrem Kwaśniewskim, rozmowa z Jackiem Kuroniem odnaleziona po jego śmierci, fragment nowej powieści Cezarego Michalskiego. Można w nim także przeczytać teksty: Davida Osta o nowych związkowcach, niesolidarnych elitach i postkomunistycznym bagażu; Joanny Ostrowskiej o prostytucji w obozach koncentracyjnych; Elizy Szybowicz o niebezpiecznych związkach Jacka Dehnela z polską inteligencją, a Jacek i Katarzyna Adamas opowiadają Arturowi Żmijewskiemu, jak za pomocą sztuki walczą z układem.

Koordynatorzy Klubu KP w Krakowie: Aleksandra Sowa i Piotr Marecki.