Wpisy z kategorii 'Klub Bunkra Sztuki'

Bożena Umińska-Keff w Klubie Bunkra Sztuki

W sobotę 18 października o godz. 18.30, w klubie Bunkra Sztuki odbędzie się spotkanie z autorką Utworu o matce i ojczyźnie Bożeną Umińską-Keff. Spotkanie poprowadzi Sławomira Walczewska.                                                                                                            Utwór o Matce i Ojczyźnie Bożeny Umińskiej - Keff dotyczy ideału i konkretu, ideałów matki i córki oraz ich praktycznych realizacji, ideału ofiarnictwa oraz przetrwania, ukrytej bezwzględności tych, którzy byli ofiarami i przetrwali, a wreszcie konceptu przekraczającego zwykłą państwowość, czyli ideału ojczyzny, na którą, jak uczą tego dziewiętnastowieczne nacjonalizmy, składa się ziemia i krew. Zamiarem Keff było stworzenie utworu, który podobnie jak Maus przełamywałby granice formalne, a do tego stawiałby w narracyjnym centrum nie przedstawiciela bądź przedstawicielkę pokolenia, które przeżyło Holokaust, lecz ich już dorosłe dziecko. Poemat stał się inspiracją dla zrealizowanej w Bunkrze Sztuki wystawy Moja matka nie jest boska.         

Andy Warhol Presents

 Fot. dzięki uprzejmości Paula Morrissey’a

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF CAMERA 2008, w Bunkrze Sztuki odbędzie się przegląd filmów Andy’ego Warhola i Paula Morrissey’a. W ciągu czterech dni zostaną pokazane następujące produkcje: Chelsea Girls; I, a man; Kitchen; The life of Juanita Castro; More Milk Yvette; Poor Little Rich Girl; Taylor Mead’s Ass i Lonesome Cowboys. Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie nocna projekcja kultowego, trwającego ponad pięć godzin filmu Sleep. W trakcie trwania festiwalu w Bunkrze Sztuki dodatkowo wyświetlany będzie dokument Paula Morrissey’a Factory Days. Oprócz reżysera swój udział w festiwalu potwierdziły supergwiazdy srebrnej fabryki: Holly Woodlawn i Mary Woronov.

czwartek, 2.10.2008

10.00 - MORE MILK YVETTE, reż. Andy Warhol
13.00 - THE LIFE OF JUANITA CASTRO, reż. Andy Warhol
16.00 - WOMEN IN REVOLT, reż. Paul Morrissey
19.00 - TRASH, reż. Paul Morrissey
21.00 - CHELSEA GIRLS, reż. Andy Warhol

piątek, 3.10.2008

10.00 - THE LIFE OF JUANITA CASTRO, reż. Andy Warhol
13.00 - KITCHEN, reż. Andy Warhol
16.00 - I, A MAN, reż. Andy Warhol
19.00 - FLESH, reż. Paul Morrissey
21.00 - POOR LITTLE RICH GIRL, reż. Andy Warhol
22.30 - LONESOME COWBOYS, reż. Andy Warhol

sobota, 4.10.2008

10.00 - POOR LITTLE RICH GIRL, reż. Andy Warhol
13.00 - TAYLOR MEAD’S ASS, reż. Andy Warhol
16.00 - LONESOME COWBOYS, reż. Andy Warhol
19.00 - I, A MAN, reż. Andy Warhol
21.00 - KITCHEN, reż. Andy Warhol
22.30 - SLEEP, reż. Andy Warhol

niedziela, 5.10.2008

10.00 - MORE MILK YVETTE, reż. Andy Warhol
13.00 - TAYLOR MEAD’S ASS, reż. Andy Warhol
16.00 - TRASH, reż. Paul Morrissey
19.00 - WOMEN IN REVOLT, reż. Paul Morrissey
21.00 - CHELSEA GIRLS, reż. Andy Warhol

Szczegółowy program projekcji Festiwalu OFF CAMERA oraz informacje o biletach dostępne na stronie www.offcamera.com.pl

Net Art


W poniedziałek, 16 czerwca 2008 o godzinie 18.30 zapraszamy na wykład
dr Ewy Wójtowicz o sztuce Internetu połączony z prezentacją projektów sieciowych.

Net art jest sztuką, dla której Internet jest medium i kontekstem jednocześnie. Dzieło nie znika, choć jest niematerialne i procesualne. Ulega ono podziałowi na treść i interfejs, a w procesie odbioru wnika do prywatnej przestrzeni informacyjnej. Chociaż Internet jest medium zmieniającym kulturę i kształtującym relacje społeczne w sposób dotychczas niespotykany, net art nie jest oderwany od historii sztuki XX wieku. Jego najważniejszą kategorią staje się interaktywność. Net art to także fascynacja współpracą w czasie rzeczywistym, rozbudowywanie multimedialnej komunikacji i decentralizacja świata sztuki.

Ewa Wójtowicz (1975) – doktor nauk humanistycznych, absolwentka ASP w Poznaniu, gdzie dziś wykłada, m.in.:  historię sztuki, nowe media w sztuce XX wieku, kulturę wobec Internetu, teoria nowych mediów, publikowała w takich magazynach jak: „Arteon”, „Art Inquiry”, „This Century’s Review”, „Er(r)go”, „Ha!Art”, „Kultura Współczesna”, „Lampa”, „Opcje”.

Tamizo


W piątek, 13 czerwca 2008, o godzinie 18.30 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Transformacje

Główny człon młodej, łódzkiej pracowni Tamizo tworzą Mateusz Stolarski i Aleksandra Zdziechowska. Działają oni głównie na polu architektury i architektury wnętrz, zahaczając o tematy wzornictwa przemysłowego oraz grafiki użytkowej. W działalności przyświecają im: formalna prostota, konsekwencja i szczerość wykonywanych projektów. Do tej pory poruszali się głównie w tematach z zakresu architektury mieszkaniowej, wnętrzach zarówno komercyjnych jak i prywatnych. Wraz z rozwojem pracowni wkraczają w etap projektowania budynków wielorodzinnych, osiedli oraz obiektów użyteczności publicznej. Chętnie partycypują w konkursach, które motywują pracownie do kreatywnej pracy i wyzwalają nutę zdrowej rywalizacji. Podczas wykładu zaprezentują efekty dotychczasowej pracy.

www.tamizo.pl

Praca i nędza narodów

W czwartek, 12 czerwca 2008, o godzinie 18.00 zapraszamy na dyskusję o książce Jana Sowy Ciesz się późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna z udziałem Autora, Rafała Górskiego i prof. Janusza A. Majcherka. Spotkanie poprowadzi Adam Leszczyński.

Ciesz się, późny wnuku!… opisuje rozwój demokracji w świecie zachodnim ipróby demokratyzacji ustrojów poza jego obszarem: w Japonii,Indiach, Turcji i Kongu.Sowa kontrastuje demokrację parlamentarną z klasycznym modelem greckiej demokracji uczestniczącej i z najnowszymi postulatami demokracji radykalnej. Zastanawia się nad możliwością demokratyzacji reżimów autorytarnych oraz nad dalszym rozwojem demokracji w krajach zwanych już demokratycznymi. Obszernie omawia też przemiany społeczno-polityczne w Polsce po 1980 roku. Książka łączy teoretyczną refleksję z empiryczną analizą. Jest z jednej strony polemiką z tradycją myśli liberalnej, z drugiej, poruszając kwestie reprezentacji, rewolucji i ideologii, wchodzi w dialog ze współczesnymi autorami lewicowymi, takimi jak Ernesto Laclau, Chantal Mouffe czy Slavoj Žižek.

Cause&Effect // Performance z kinem interaktywnym

W najbliższy poniedziałek, 9 czerwca 2008 o godz. 18.00 zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie z pogranicza kina i działań performance.

Cause&Effect (Przyczyna i skutek) to widowisko, będące połączeniem kina i teatru. Projekt jest pokazem specjalnie zaprojektowanych ośmiu „filmów interaktywnych”, które angażują całą widownię w oglądanie i równocześnie tworzenie widowiska, w jakim uczestniczą. Dwóch prezenterów zachęca widownię do interakcji na różne sposoby… może to być krzyk w odpowiednim momencie, żucie gumy, śpiew, bezpośrednie pytania czy buczenie. Krzyk widzów może np. ostrzec aktorów w horrorze, lub wywołać lawinę gagów w slapstickowej komedii.

Inspiracją dla powstania Cause&Effect były działania praskiego ruchu Laterna Magica, a szczególnie powstały w 1967 roku system kina interaktywnego Kino Automat autorstwa Radusza Cincery. Premiera odbyła się w ramach festiwalu Espoo Cine w Finlandii w 2002 roku i od tego czasu odbyło się już około dwudziestu pokazów w dziewięciu krajach , między innymi w czasie Europejskiego Festiwalu Sztuki Mediów w Osnabrück oraz Festiwalu Kina i Nowych Mediów w Monteralu (FCMM). Autorami projektu są: Chris Hales, Teijo Pellinen, Tomi Knuutila i Mari Aarni. Konkretny program filmowy pokazu za każdym razem uzależniony jest od rodzaju wydarzenia i widowni.
Spotkanie realizowane we współpracy z KinoLab, CSW Zamek Ujazdowski.

Jojko+nawrocki architekci

We wtorek, 20 maja 2008 o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie z Marcinem Jojko i Bartkiem Nawrockim Przypadki architektoniczne.

Jojko+nawrocki architekci – to duet młodych śląskich projektantów, absolwenci WAPŚ w Gliwicach. Zdobywali doświadczenie zawodowe w doskonałych pracowniach w kraju i za granicą. Dziś stacjonują okresowo w Paryżu i Amsterdamie,  praktykując jednocześnie w Katowicach. Wyzwaniem Marcina Jojko i Bartka Nawrockiego są zarówno projekty osiedli TBS w Częstochowie jak i realizacja rozbudowy podparyskiej willi. Działając na polu architektury oraz urbanistyki, starają się tworzyć w oparciu o głęboką analizę kontekstu i programu, unikając przypadkowych rozwiązań.
www.jna.com.pl

Dyskusja Wokół Wystawy Edwarda Krasińskiego ABC


wystawa Edwarda Krasińskiego w Bunkrze, fot. Jan Smaga.

W poniedziałek 19 maja 2008 o  godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie wokół wystawy Edwarda Krasińskiego ABC .

W dyskusji udział biorą: Dorota Monkiewicz (Muzeum Narodowe w Warszawie), Paweł Polit (CSW Zamek Ujazdowski, redaktor katalogu), Maria Anna Potocka (Bunkier Sztuki), Andrzej Przywara (Fundacja Galerii Foksal, kurator wystawy).

Wystawa Edwarda Krasińskiego w Bunkrze Sztuki, rewiduje dotychczasowe spojrzenie na tego czołowego przedstawiciela powojennej awangardy. Kurator wystawy Andrzej Przywara zwrócił uwagę na wątki surrealistyczne w twórczości Krasińskiego, obecne w pracach artysty od lat 50 oraz na performatywny aspekt jego sztuki. Ekspozycję otwiera rekonstrukcja pierwszego indywidualnego pokazu artysty, który miał miejsce w krakowskich Krzysztoforach w 1965 roku, a zamyka ostatnia praca zrealizowana dla nowojorskiej Anton Kern Gallery. Rzeźbom i instalacjom Krasińskiego towarzyszą archiwalia oraz dokumentacje jego warszawskiego studia zrealizowane przez artystów współczesnych.

Dance Moments 08

W czwartek 15 maja 2008 o godz. 18.00 zapraszamy na tegoroczną edycję festiwalu Dance Moments

Program 8. edycji przeglądu wideo-tańca Dance Moments – przygotowany, jak poprzednie, przez panią Christiane Hartter z Archiwum Tańca w Kolonii –  będzie składał się z dwóch części. W trakcie pierwszej pt. Table dance, zostaną pokazane filmy, których „akcja” związana jest z tytułowym stołem. Oprócz klasyki wideo-tańca (np. Le p’tit bal Philippa Decouflé, Musique de Tables Thierry’ego de Mey, czy Still you z choreografią  Suzy Blok i Christophera Steela i w reżyserii Mijke de Jonga) zobaczymy także nowsze filmy m.in. angielski Tea Time w reżyserii Lisy May Thomas oraz francuski One Flat Thing Reproduced z choreografią Williama Forsythe’a i w reżyserii Thierry’ego de Meya.
W drugiej części zostanie zaprezentowany ostatni film izraelskiej artystki Lee Yanor poświęcony Pinie Bausch Coffee with Pina.

Oprowadzanie kuratorskie Andrzeja Przywary po wystawie Edwarda Krasińskiego ABC

Następna strona »