Wpisy z kategorii 'Wystawy'

WRZEŚNIOWE WERNISAŻE W BUNKRZE SZTUKI

26 września w Bunkrze Sztuki o godz.18.00 zostaną otwarte trzy wystawy:

1. Shinji Ogawa, Realizm perwersyjny
27.09 – 30.11.2008    Kurator:  Maria Anna Potocka

Japoński artysta Shinji Ogawa w swojej sztuce kreuje światy, w których możliwa jest Ostatnia Wieczerza bez Chrystusa, Zwiastowanie bez Archanioła, a w Pizie stoją obok siebie dwie krzywe wieże. Pierwszy w Europie indywidualny przegląd jego twórczości zostanie zaprezentowany w Bunkrze Sztuki na wystawie Realizm perwersyjny, na którą składają się obrazy olejne, rysunki, instalacja i filmy.

Punktem wyjścia dla prac Ogawy są kanoniczne dzieła malarstwa europejskiego, stare pocztówki, fotografie, japońskie drzeworyty. Artysta dokonuje zmian w rozpoznawalnych wizerunkach poprzez usunięcie, dodanie i/albo zastąpienie przedstawionych postaci czy elementów kompozycji.

Na pierwszy rzut oka reprodukcje prac japońskiego artysty mogą sprawiać wrażenie komputerowo przetworzonych obrazów. Tymczasem mamy do czynienia z misternie wykonanym rękodziełem. Siła sztuki Ogawy tkwi w niebywałej biegłości technicznej. Jego rysunki są wykonane z precyzją bliską fotografii; jego obrazy – doskonałe odwzorowania starych dzieł, oddające wiernie każdy szczegół i gamę kolorystyczną oryginału – sprawiają wrażenie powstałych przed wiekami. Doskonały warsztat Ogawy czyni jego sztukę niezwykle atrakcyjną wizualnie. Jednak celem artysty nie jest oszołomienie widza rzemieślniczą zręcznością. Technika japońskiego artysty umożliwia mu swobodne manipulowanie przy ikonicznych przedstawieniach, a rezultaty jego pracy spychają odbiorcę z wydeptanej ścieżki interpretacyjnych schematów. Zestawienie świata wykreowanego przez Ogawę z obrazami zakotwiczonymi w zbiorowej pamięci wywołują uczucie braku, niejasne przeświadczenie, że został zburzony jakiś odwieczny porządek. Artysta pokazuje, że nie ma jednej rzeczywistości; że to, co postrzegamy, może być czymś w rodzaju zjawiska optycznej mory – obrazem ulegającym ciągłym zniekształceniom w zależności od świadomości indywidualnego odbiorcy.

Wystawa Shinji’ego Ogawy jest fenomenalną inspiracją do dyskusji o realizmie w sztuce współczesnej. Wkrótce będzie można ją także skonfrontować z twórczością Roberta Kuśmirowskiego – w swojej sztuce mozolnie odtwarzającego fragmenty realnego świata – którego wystawa zostanie otwarta w Bunkrze w styczniu 2009 roku.

Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu Fundacji Japońskiej.

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, TVP Kraków, Onet.pl, ŚwiatObrazu.pl, Jazz Radio, Independent.pl, Cracow-life.com, e-krakow.com

2. Lidia Krawczyk, Wojtek Kubiak  Becoming                     
27.09. – 26.10.2008    Kurator: Beata Nowacka - Kardzis

 
Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak w najnowszych pracach poruszają zagadnienie tożsamościowej przestrzeni zawartej pomiędzy tym, co kobiece, a tym, co męskie. Od 2005 roku pracują nad cyklem Genderqueer, który jest próbą zobrazowania pojęć i sytuacji wymykających się obowiązującym kulturowo definicjom płci i seksualności. Wystawa Becoming w Bunkrze Sztuki to pierwsza tak obszerna prezentacja tego cyklu, a także pierwsza tak duża prezentacja prac (malarstwo, fotografie, filmy i rzeźby) tych artystów.


Trzonem wystawy jest seria wielkoformatowych malarskich portretów osób “przebranych za płeć”. Oczywiste przerysowania za pomocą rekwizytów takich jak peruki, sztuczne wąsy czy makijaż zestawione są z wizerunkami ludzi, których tożsamość płciowa jest trudna do odgadnięcia, a zaniepokojony widz wpada w pułapkę własnych kategoryzacji. Hiperrealistyczna stylistyka obrazów i ich format – przywołujące monumentalne portrety Chucka Close’a  –  potęgują uczucie zagubienia towarzyszące zetknięciu się ze światem, w którym nie funkcjonują odruchowo kulturowe pojęcia takie jak: on/ona, mężczyzna/kobieta.

Obok malarskiej zostanie zaprezentowana także fotograficzna seria portretów. Każda sesja zdjęciowa była w trakcie swojej realizacji dokumentowana kamerą cyfrową. Ta dokumentacja posłużyła z kolei do wykreowania filmów DVD, w których fragmenty wizerunków portretowanych ludzi tworzą – jak w kalejdoskopie –  ruchomą mozaikę. Akcentem wieńczącym ekspozycję są przewrotne rzeźbiarskie autoportrety Lidii Krawczyk i Wojtka Kubiaka.

Pokazowi Becoming będzie towarzyszył katalog zawierający kalendarium twórczości artystów, teksty autorstwa m.in.: Izabeli Kowalczyk i Jacka Kochanowskiego oraz wypowiedzi osób biorących udział w projekcie.

Lidia Krawczyk & Wojtek Kubiak wspólne projekty zaczęli realizować w 2004 roku. Tworzą obrazy, fotografie i wideo. Interesują ich zagadnienia płci, seksualności, społecznych struktur władzy oraz hegemonii. Angażują się w akcje społeczne takie jak festiwal Kultura dla Tolerancji. Za wspólnie zrealizowany projekt Pasywne. Więzy rodzinne zostali wyróżnieni na Triennale Malarstwa “Rybie Oko” 4 w Słupsku w 2006 roku. W 2007 roku otrzymali Grand Prix na 38. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa “Bielska Jesień”.

Projekt dofinansowano ze środków

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Stypendium Ministra Kultury RP Młoda Polska 2008
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, TVP Kraków, Onet.pl, ŚwiatObrazu.pl, Jazz Radio, Independent.pl, Cracow-life.com, e-krakow.com, innastrona.pl, homiki.pl

Matronat medialny: Fundacja Feminoteka, Zadra

3. Justyna Köke, Sekrety rodzinne
27.09. – 02.11.2008  Kurator:  Anna Smolak

Sztuka Justyny Köke to rodzinne opowieści grozy. Artystka wyciąga na światło dzienne drzemiące w głębokich pokładach podświadomości frustracje i lęki dotyczące relacji z najbliższymi i oswaja je przy pomocy groteskowej formy. Jej najnowsze prace – fotografie, obiekty, wideo – będzie można oglądać w Bunkrze Sztuki od 26 września.

 

Od początku swojej działalności artystycznej Justyna Köke drąży tematykę toksycznych stosunków rodzinnych. W karykaturalny sposób obrazuje fobie dotyczące macierzyństwa, własnej seksualności, familijnych zależności i uwikłań. Artystka w swoich pracach w ekspresyjny sposób ilustruje patologie dysfunkcyjnej rodziny poprzez odwołania do cielesności i seksualności. Przewrotnie estetyzuje to, co wzbudza wstręt czy zażenowanie. Intymne części ciała i jego wydzieliny przedstawia w formie perfekcyjnie odszytych artystycznych obiektów. Używa miękkich materiałów, jaskrawych kolorów, ironicznie wyolbrzymiając i deformując przedmioty swoich obsesji.

Na wystawie Justyny Köke w Bunkrze Sztuki pokazana zostanie praca Sodoma i Gomora (fotografia, obiekty), w której przebrani w kostiumy statyści i uszyte obiekty tworzą rodzaj rodzinnej grupy – z dorosłymi, dziećmi i zwierzętami. Ich fizjonomie i kształty artystka poddała swoistej stylizacji –zniekształcając twarze i kreując hybrydy utrzymane w jaskrawej gamie czerwieni i fioletów. Cała grupa, oddająca się orgii rodem z niedorzecznego sennego koszmaru, jest jednocześnie groteskowa i przerażająca.

Praca Fotografia rodzinna, złożona z fotografii i obiektów to odrealniony portret rodziny, w którym zmutowane figury rodziców i dzieci wchodzą ze sobą w uzależniające relacje. Podobną wymowę ma wideo Komórki rodzinne gdzie we wnętrzu umownej komórki, zostają uwięzieni członkowie rodziny. Z kolei film Rycerze to metafora rodzinnych konfliktów. Tytułowi rycerze walczą ze sobą odziani w zbroje wykonane z miękkiego, pikowanego materiału.
Prace Justyny Köke penetrują mroczne i skrywane aspekty stosunków rodzinnych, które nie funkcjonują w szeroko pojętej świadomości społecznej. Wizualna atrakcyjność prac artystki kontrastuje z drastycznością podejmowanej przez nią tematyki, podobnie jak rzeczywistość zderza się z promowanym wzorcem tzw. normalnej rodziny.

Wszystkie prace zostały zrealizowane specjalnie na wystawę w Bunkrze Sztuki. Pokazowi będzie towarzyszył folder.

Justyna Köke urodziła się w Krakowie w roku 1976. W latach 1996-1998 studiowała konserwację w krakowskiej Akademii  Sztuk Pięknych. Ukończyła rzeźbę na ASP w Krakowie (dyplom w 2002) w pracowni Prof. Józefa Sękowskiego oraz Sztuki Wolne i Ceramikę na Kunstakademie w Stuttgarcie (dyplom w 2005).

Stypendystka programu Erasmus (2004) oraz La Cité Internationale des Arts w Paryżu (2008). Uczestniczyła w Mobile Academy w Warszawie (2006). Dwukrotnie wyróżniona nagrodą Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie (2002 i 2008).

Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, TVP Kraków, Onet.pl, ŚwiatObrazu.pl, Jazz Radio, Independent.pl, Cracow-life.com, e-krakow.com

Ok! Wyspiański w Bunkrze Sztuki


E.Dwurnik, Intercity, 2007

Wystawę Ok! Wyspiański, uświetniającą obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego, będzie można oglądać w Bunkrze Sztuki między 15 lipca a 14 września. Jej pierwsza „kontekstowa” odsłona miała miejsce w przestrzeni Muzeum Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich (kwiecień-czerwiec 2008). Projekty artystów biorących udział w wystawie zostały tam zaprezentowane bezpośrednio wśród prac Stanisława Wyspiańskiego. W Bunkrze Sztuki zaprezentujemy druga odsłonę wystawy Ok! Wyspiański, na której „obecność” tytułowego artysty będzie uwzględniona w formie dokumentacji z pierwszej odsłony projektu. Celem wystawy jest ukazanie artystycznej i identyfikacyjnej „użyteczności” historii i współczesnego potencjału inspiracyjnego, stojącego za postacią jednego z najważniejszych twórców polskich. Ok! Wyspiański to także nawiązanie dialogu z twórczością artysty, zastąpienie podziwu bliskością. Maria Anna Potocka pisze: „ «Na początku wszystkiego» jest wielomedialny Wyspiański, z jednej strony niewolnik historii, z drugiej jej burzyciel, artysta czujący zarówno boga jak i ludzi, twórca brutalnie walczący ze swoimi ograniczeniami i pokazujący swoim następcom jak należy «gwałcić» sztukę, aby zechciała stać się naszym obrazem”. Wystawa wpisana w obchody Roku Wyspiańskiego w Krakowie, jako projekt zamykający i symbolicznie przenoszący problematykę sztuki przełomu XIX i XX wieku w teraźniejszość, będzie niewątpliwie jednym z najbardziej spektakularnych elementów uroczystości.  Wystawie Ok! Wyspiański towarzyszy katalog oparty na dokumentacji ekspozycji z Muzeum Wyspiańskiego mieszczącego się w Kamienicy Szołayskich.  Na ekspozycji znajdą się prace: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Kantora, Edwarda Dwurnika, Jadwigi Sawickiej, Łukasza Skąpskiego, Pawła Książka, Janka Simona, Oskara Dawickiego, Karoliny Kowalskiej, Małgorzaty Markiewicz, Daniela Rumiancewa, Aleksanda Janickiego, Roberta Kuśmirowskiego. 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Sponsor wystawy:

Kärcher 

 Patronat Medialny Wystawy:

TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, TVP Kraków, Onet.pl, SwiatObrazu.pl, Independent.pl, Jazz Radio, Cracow-life.com, e-krakow.com.

Piątek, 6 czerwca dwa wernisaże

6 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie dwóch wystaw: Paweł Książek Zbiory oraz Moja matka nie jest boska. 


Paweł Książek, N.N. 21, 2005-2008.

Zbiory to pierwsza tak szeroka prezentacja twórczości Książka, który zdobywa coraz większe uznanie na scenie nie tylko polskiej sztuki współczesnej. W przestrzeni Galerii zaprezentowane zostaną dwa najnowsze cykle-zbiory prac: N.N. vs artyści oraz De Stijl vs Black Metal.

Wystawie będzie towarzyszył katalog w polsko-angielskiej wersji językowej.

Kuratorka: Beata Nowacka-Kardzis


Dorota Buczkowska, Transfuzja, 2008.

Moja matka nie jest boska to wystawa przygotowana przez Koroprację Ha!art i Bunkier Sztuki, która towarzyszy książce Bożeny Umińskiej-Keff Utwór o matce i ojczyźnie traktujący o złożonych relacjach między matką i córką, związkach opartych na psychicznym uzależnieniu. Zaproszone do współpracy artyski pracując nad tekstem Umińskiej-Keff, zainspirowane nim, przygotowały specjalnie na wystawę w Bunkrze Sztuki nowe projekty.

Artystki biorące udział w wystawie :
Anna Baumgart
Jadwiga Sawicka
Aleksandra Buczkowska
Dorota Buczkowska
Karolina Kowalska
Zorka Wollny

Kuratorki – Anka Sasnal, Martyna Sztaba

Zapraszamy!

W maju i czerwcu w Bunkrze Sztuki


Wystawa Edward Krasiński ABC, Bunkier Sztuki, Kraków, fot. M.Gardulski.

Do 22 maja można oglądać wystawę Depresja, a do 25 maja wystawę Edward Krasiński ABC.


Mikołaj Długosz, Real Foto, 2008

Od 6 do 29 maja w Bunkrze prezentowana będzie wystawa Mikołaja Długosza Real Foto (oficjalne otwarcie: sobota 10 maja, g.13.00)

Autor wyszukuje najciekawsze zdjęcia spośród tysięcy przejrzanych aukcji. Wybrane fotografie są próbą zareklamowania produktów wystawionych na sprzedaż. Amatorska reklama, często naśladując wysokobudżetowe produkcje, daje interesujący, często wrecz zabawny efekt. Prezentowane zdjęcia są specyficznym rodzajem dokumentów osobistych, poprzez które możemy podglądac przestrzeń prywatną, w którą internauci nigdy nie wpuściliby zawodowych fotoreporterów. W szerszym kontekście te obrazy sa też ciekawym zapisem rzeczywistości lat ‘00.

Producentem wystawy jest CSW Zamek Ujazdowski. Projekt rozganizowany jest w ramach projektu “Fotografia Polska XXI wieku” w CSW Zamku Ujazdowskim.

Wystawa odbywa się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2008.

Partnerami projektu są:
Korporacja Ha!Art, Allegro.pl.

Adrian Paci, Klodi, 2005

30 maja o g.18.00 otoworzona zostanie prezentacja twórczości artystów, których prace związane są z problemem transkulturowości. Wydarzenie towarzyszy międzynarodowej konferencji TRANSKULTURA: sztuka i płynna rzeczywistość XXI wieku organizowanej przez Bunkier Sztuki, jaka odbędzie się w dniach 30, 31 maja i 1 czerwca 2008.

Więcej informacji: www.transkultura.pl


Paweł Książek, N.N.-24, 2008

6 czerwca o godz. 18.00
zapraszamy na otwarcie wystawy Pawła Książka Zbiory. Będzie to pierwsza tak szeroka prezentacja twórczości Książka, który zdobywa coraz większe uznanie na scenie nie tylko polskiej sztuki współczesnej. W przestrzeni Galerii zaprezentowane zostaną dwa najnowsze cykle-zbiory prac: N.N. vs artyści oraz De Stijl vs Black Metal.

Wystawie będzie towarzyszył katalog w polsko-angielskiej wersji językowej.

Kuratorka: Beata Nowacka-Kardzis.


Ola Buczkowska, 2008

6 czerwca 2008 o g.18.00 otwarta zostanie wystawa Moja matka nie jest boska. Jest to projekt przygotowany przez Koroprację Ha!art i Bunkier Sztuki, który towarzyszy książce Bożeny Umińskiej-Keff Utwór o matce i ojczyźnie traktujący o złożonych relacjach między matką i córką, związkach opartych na psychicznym uzależnieniu.

Artystki biorące udział w wystawie :
Anna Baumgart
Jadwiga Sawicka
Aleksandra Buczkowska
Dorota Buczkowska
Karolina Kowalska
Zorka Wollny

Kuratorki – Anka Sasnal, Martyna Sztaba

Edward Krasiński w Bunkrze do 22 maja

 
Wystawa Edward Krasiński ABC, Bunkier Sztuki, Kraków, fot. M.Gardulski.

10 kwietnia w Bunkrze Sztuki otworzyła się wystawa Edwarda Krasińskiego ABC. Jest to pierwsza po śmierci artysty retrospektywa w Polsce. W galerii udało się zebrać wiele prac, reprezentujących najważniejsze okresy twórczości Krasińskiego, które na codzień rozproszone są po wielu prywatnych i publicznych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Kurator wystawy: Andrzej Przywara.
Katalog „Edward Krasiński Elementarz/ABC” pod redakcją Pawła Polita.
Wystawa trwa do 22 maja 2008 roku.

Polecamy Państwa uwadze recenzje jakie pojawiły się w prasie:

Dorota Jarecka, Edward Krasiński nieznany, „Gazeta Wyborcza”, poniedziałek, 14 stycznia 2008:

„Krakowska wystawa [...] pokazuje nowe aspekty twórczości Krasińskiego. Nowość polega tu na dwóch rzeczach. Po pierwsze, na ukazaniu po raz pierwszy tak wyraźnego rodowodu sztuki Edwarda Krasińskiego. Po drugie na odkryciu roli, jaką w jego sztuce odegrała fotografia. Wystawa pokazuje nowego Krasińskiego –- performera i surralistę.[...] Czasem za najbardziej lekką, dowcipna, ironiczną sztuką kryje się człowiek wyposażony w głębię egzystencjalnego, matafizycznego dramatu”.

Agnieszka Sabor, Cienka, niebieska linia, „Tygodnik Powszechny”, 16-20 kwietnia 2008:

[O ostatniej pracy Krasińskiego – instalacji z lustrami] „ Powtarzalność odbić, a także sztalugowy format luster dowodzą, że artystę – którego bardziej od kreacji interesowało nadawanie realnym przestrzeniom nowych znaczeń za pomocą cichych, minimalistycznych działań – mimo werbalnych deklaracji nurtował jednak prastary problem obrazu”. 

Justyna Nowicka, Kariera niebieskiej plastikowej taśmy, „Rzeczpospolita”, poniedziałek 14 stycznia 2008:

„ – To artysta, w którego sztuce zbiegają się dwie ważne tendencje: surrealistyczna i konstruktywistyczna – podkreśla dr Andrzej Szczerski z Instytutu Historii Sztuki UJ. – Jednak Krasiński podejmuje z obiema tradycjami specyficzną grę. I dopiero w tej grze pojawia się nowa, właściwa tylko dla tego artysty postawa: z jednej strony dandysa działającego trochę w stylu Marcela Duchampa, z drugiej – artysty nawiązującego do myśli konstruktywistycznej w stylu Katarzyny Kobro. To twórczość, która świadomie patrzy na to, co działo się w sztuce XX wieku, i dopiero z tą wiedzą próbuje tworzyć własną tożsamość”.

Piotr Kosiewski, Przewrotny mistrz, który burzył schematy w sztuce, „Dziennik. Polska, Europa, Świat”, poniedziałek, 14 kwietnia 2008:

„Krakowska wystawa kreśli trochę inny obraz Krasińskiego. Przypomina o początkach jego twórczości, o fascynacji surrealizmem, równie ważnym w twórczości artysty jak odwołania do tradycji konstruktywizmu czy związki z konceptualizmem. Podkreśla obecność żartu, ironii, element przewrotności w jego sztuce”.

Zapraszamy do Galerii Bunkier Sztuki!
Wystawa Edward Krasiński ABC, Bunkier Sztuki, Kraków, fot. M.Gardulski. 

Wystawa Edward Krasiński ABC, Bunkier Sztuki, Kraków, fot. M.Gardulski. 

Jutro wernisaże

Jutro, w czwartek 10 kwietnia o godzinie 18.00 w Bunkrze Sztuki otworzą się dwie wystawy: Edwarda Krasińskiego ABC oraz Depresja.

Depresja, której kuratorką jest Magdalena Godlewska, ma na celu pokazanie interesującej twórczości powstałej z inspiracji przebytą chorobą, ale także zaprezentowanie choroby jako zjawiska.

Wystawa Edwarda Krasińskiego w Galerii Krzysztofory, Kraków 1965

Wystawa Edwarda Krasińskiego ABC jest pierwszą po śmierci artysty w 2004 roku tak szeroką retrospektywą jego twórczości w Polsce. Daje wyjąkową okazję zapoznania się z pracami jednej z najważniejszych postaci polskiej sztuki awangardowej lat powojennych, które rozsiane są po wielu kolekcjach na całym świecie. 

W kwietniu w Bunkrze…


Karolina Kowalska, RAVE, rok 1900, 2007.

W kwietniu Bunkier Sztuki zaprasza na trzy wystawy: Ok! Wyspiański, Depresja i ABC Edwarda Krasińskiego.

3 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) otworzy się wystawa Ok! Wyspiański (potrwa do 8 czerwca). Projekty wybranych artystów zostaną tam zaprezentowane bezpośrednio wśród prac Stanisława Wyspiańskiego. Od lipca do września 2008 roku wystawę będzie można oglądać w Galerii Bunkier Sztuki, na której „obecność” tytułowego artysty będzie uwzględniona w formie dokumentacji z pierwszej odsłony projektu. Ok! Wyspiański to nawiązanie dialogu z twórczością artysty, zastąpienie podziwu bliskością. Wystawa wpisana jest w obchody Roku Wyspiańskiego w Krakowie jako projekt zamykający i przenoszący problematykę sztuki przełomu XIX i XX wieku w teraźniejszość. Kuratorka: Maria Anna Potocka.

Na ekspozycji znajdą się prace: Stanisława Wyspiańskiego,  Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Kantora, Edwarda Dwurnika, Jadwigi Sawickiej, Łukasza Skąpskiego, Pawła Książka, Janka Simona, Oskara Dawickiego, Karoliny Kowalskiej, Małgorzaty Markiewicz, Daniela Rumiancewa, Aleksanda Janickiego, Roberta Kuśmirowskiego.


Edward Krasiński, fot. Eustachy Kossakowski.

10 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Bunkier Sztuki na wernisaż dwóch wystaw: Edward Krasiński ABC i Depresja. Obie prezentacje potrwają do 22 maja.

Wystawa prac Edwarda Krasińskiego ABC w Bunkrze Sztuki jest pierwszą po śmierci artysty w 2004 roku tak szeroką retrospektywą jego twórczości w Polsce. Artysta jest jedną z najważniejszych postać polskiej sztuki awangardowej lat powojennych. Urodził się w 1925 r. w Łucku na Wołyniu. W 1939 r., po wybuchu wojny, wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa gdzie w latach 1940–1942 uczęszczał do powołanej w miejsce Akademii, założonej przez Niemców, Kunstgewerbeschule (Szkoły Przemysłu Artystycznego). Po wojnie kontynuował naukę na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w  1948 r. obronił dyplom w pracowni prof. Eibischa. W 1954 r. artysta przeniósł się do Warszawy. Dopiero tam rozwinął swoją twórczość artystyczną. Związany był z środowiskiem Galerii Krzywego Koła, potem Galerii Foksal. Na wystawie ABC znajdą się rzadko prezentowane prace z lat 50., w tym tworzone w latach 1956-1958 mało znane rysunki do tygodnika „Kierunki” (pismo PAX-u), a także obrazy utrzymane stylistyce surrealizmu. Ważnym momentem dla jego twórczości jest plener w Osiekach w 1964 roku – stworzył tam przedmiot rzeźbiarsko malarski Dzida - dynamiczną kompozycję rozpryśniętą czerwonymi formami na ziemi, która uniosła się następnie w górę, rozpięta na drutach. Prace z tego okresu Przyboś nazywał „rzeźbami napowietrznymi” i „dzido-wężami”. Rok później miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa Edwarda Krasińskiego – paradoksalnie, jak na artystę związanego z Warszawą, odbyła się ona w Galerii Krzysztofory w Krakowie - wybór prac z tej wystawy będzie otwierało prezentację w Bunkrze Sztuki. Od końca lat 60. pierwsze próby z niebieską taśmą plastikową, służącą do przewodnictwa prądu, scotch blue, w domu w Zalesiu. W 1970 r. nakleił taśmę na wysokości 130 cm na dziedzińcu Musee d’Art Moderne de la Ville w Paryżu oraz na witrynach galerii na Rive Gauche. Była to bardzo progresywna praca. Sam mówił o taśmie „Plastic Tape Scotch blue, szerokośc 19 mm, długość niewiadoma. Nalepiam ją wszędzie i na wszystkim, horyzontalnie na wysokości 130 cm. Pojawia się ona na wszystkim i wszędzie nią docieram. Nie wiem czy to jest sztuka. Ale jest to na pewno scotch blue, szerokość 19 mm, długość niewiadoma”. W Bunkrze Sztuki znajdą się także Interwencje, tworzone do lat 70. W otworzonym w 2007 roku Studio Krasińskiego znaleziono projekt pracy, jaka artysta przygotował na 10. Biennale w Tokio w 1970 roku. Dzięki tym szkicom udało się odtworzyć ten projekt - jest to jedna z najważniejszych prac, jakie będzie można zobaczyć ABC w Bunkrze Sztuki. Prezentowane będą prace artysty związane ze studiem, w którym Krasiński od śmierci Stażewskiego (1988) mieszkał sam. Ponadto na wystawie zostaną zaprezentowane dokumenty z pracowni artysty, a także pokazywany po raz pierwszy w Polsce zbiór ok. 100 fotografii Eustachego Kossakowskiego i zdjęcia Jacka Stokłosy z Balu z Zalesiu. Aneksem do wystawy będą prezentowane prace młodych artystów – filmy: Pawła Althamera, Wilhelma Sasnala, a także fotografie Agaty Grzeszykowskiej i Jana SmagiKurator: Andrzej Przywara.


Martin Zet, SALUTO ROMANO, 11:37 15.05.2005, Petrovice u Sedičan.

Celem wystawy Depresja jest przede wszystkim pokazanie interesującej twórczości powstałej z inspiracji przebytą chorobą, ale także zaprezentowanie choroby jako zjawiska. Wśród eksponowanych prac znajdzie się m.in. model pokoju dla szpitala psychiatrycznego stworzony w latach 70. przez Henryka Stażewskiego oraz prace Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wróblewskiego, którzy cierpieli z powodu depresji, zdiagnozowanej przez lekarzy-specjalistów. Większość zaproszonych artystów miała bezpośredni kontakt z chorobą; chorując, prowadząc zajęcia terapeutyczne z ludźmi cierpiącymi na depresję lub ciężko doświadczając chorobę bliskich. Kuratorka: Magdalena Godlewska.

Artyści uczestniczący w wystawie:
Bogna Burska, Oskar Dawicki, Eliza Galey, Barbara Kasprzycka, Katarzyna Kida, Lise Kjaer, Anna Konik; Katarzyna Kozyra, Dominik Lejman, Zbigniew Libera, Magdalena Moskwa, Jadwiga Sawicka, Monika Sosnowska, Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow, Grzegorz Sztwiertnia, Andrzej Wróblewski; Martin Zet.

Więcej informacji: www.bunkier.art.pl

Zapraszamy!

Kolekcja Bunkra w Starym Browarze

Bunkier Sztuki zaprasza na wystawę swojej kolekcji w Poznaniu. Więcej infromacji na stronie Starego Browaru.

Genetic Code Copyright

W trakcie otwarcia wystawy Fluxus East Ben Patterson, Eric Andersen i Larry Miller wykonali trzy akcje.  

Ben Patterson wykonał performance muzyczyny z udziałem (od lewej) Petera Franka, Larrego Millera, Erica Andersena i jego żony, Anny Smolak (koordynatorki wystawy Fluxus East), Geoffreya Hendricksa, Maszy Potockiej (dyrektorki Bunkra Sztuki) i Petry Stegmann (kuratorki wystawy). 

Larry Miller wystawiał do późnych godzin wieczornych certyfikaty potwierdzające unikatowość kodu genetycznego każdego z uczestników akcji. Aby uzyskać certyfikat należało złożyć przysięgę na książkę telefoniczną, że jest się oryginalną jednostką, a następnie odbić swój odcisk palca na certyfikacie. Na zdjęciu (od lewej) Arti Grabowski i Larry Miller.

Eric Andersen wynkonał Opus 31011-A conversation. Robił zdjęcia widzom, po czym prosił ich by na kartkach napisali to, co chcieliby w danym momencie wykrzyczeć. Zmieszał zdjęcia z napisami tworząc fryz-rozmowę pomiędzy zazwyczaj pasywnymi widzami.

Fluxus w Europie Środkowo-Wschodniej

Fluxus to powszechnie znany międzynarodowy ruch (anty-)artystyczny, którego ośrodki znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej oraz Japonii. A jak radziła sobie sztuka „intermedialna” – sztuka, do której zaliczyć można muzykę, akcje, poezję, obiekty i wydarzenia – za „żelazną kurtyną”? Jakim echem odbiły się działania Fluxusu w państwach byłego bloku wschodniego?

Wystawa Fluxus East jest pierwszą „inwentaryzacją” różnorodnych form aktywności Fluxusu w byłym bloku wschodnim, pokazuje zjawiska i praktyki artystyczne zainspirowane Fluxusem, podejmowane przez niektórych młodych artystów nawet dzisiaj. Poza „klasycznymi” obiektami Fluxusu, wystawa zawierać będzie fotografie, filmy, korespondencje, tajne akta policyjne, wywiady i nagrania muzyczne dokumentujące obecność tego ruchu na terenie byłego bloku wschodniego. Fluxus East jest wystawą interaktywną, mającą umożliwić dogłębne poznanie idei, prac oraz tekstów – niektóre dla ich wnikliwego przestudiowania w formie faksymile.

Artyści:
Gábor Altorjay, Eric Andersen, Azorro, Robert Filliou, György Galántai, Tibor Hajas, Geoffrey Hendricks, Dick Higgins, Tadeusz Kantor, Danius Kesminas, Milan Knížák, Alison Knowles, Július Koller, Jarosław Kozłowski, Vytautas Landsbergis, George Maciunas, Jonas Mekas, Larry Miller, Ben Patterson, Mieko Shiomi, Slave Pianos, Tamás St. Auby, Endre Tót, Gábor Tóth, Nomeda i Gediminas Urbonas, Jiří Valoch, Ben Vautier, Branko Vučićević, Emmett Williams oraz wielu innych.

Wernisaż: czwartek, 7 lutego, godz. 18.00. Wystawa trwa do 23 marca 2008.

Wystawie towarzyszą spotkania w Klubie Bunkra Sztuki:

środa, 6.02.2008, godz. 18.30
Larry Miller // Some Fluxus
Projekcja dokumentu Some Fluxus (1991, 59 min.) autorstwa Larrego Millera, jednego z uczestników międzynarodowego ruchu artystycznego Fluxus. Projekcja z udziałem autora.   

piątek, 8.02.2008, godz. 18.00
Peter Frank // Worlds in Flux: An Ideology of Transcendence, a Transcendence of Ideology
Wykład Petera Franka będzie dotyczył relacji pomiędzy twórcami międzynarodowego ruchu Fluxus, którzy działali w skrajnie odmiennych systemach geopolitycznych. Peter Frank opowie o różnicach w praktykach artystycznych między przedstawicielami krajów byłego Bloku Wschodniego a twórcami ze Stanów Zjednoczonych na przestrzeni lat 60. i 70.  

piątek, 8.02.2008, godz.19.15
Inside/Outside Fluxus // Panel dyskusyjny

W dyskusji towarzyszącej wystawie Fluxus East udział wezmą artyści i kuratorka wystawy Petrą Stegmann, historyk sztuki Peter Frank, spotkanie poprowadzi prof. Maria Hussakowska-Szyszko. Rozmowa będzie się toczyć wokół osobistych doświadczeń artystów, a także dotyczyć będzie strategii artystycznych stosowanych dawniej i dziś.

sobota, 9.02.2008, godz. 18.00
Fluxus East // Wieczór performance

Wieczór towarzyszący wystawie Fluxus East. Jego bohaterami będą przybyli do Krakowa artyści: Eric Andersen, Ben Patterson, Larry Miller i Geoffrey Hendricks.

Następna strona »