Wpisy z kategorii 'Bez kategorii'

1% NA KULTURĘ

Marek Raczkowski

Bunkier Sztuki włączył się w akcję zbierania podpisów pod Apelem Obywateli Kultury, kierowanym do Prezesa Rady Ministrów i dotyczącym zwiększenia nakładów na kulturę do co najmniej 1% budżetu państwa.

„Apelujemy do Pana jako Prezesa Rady Ministrów:
- o jak najszybszą zmianę zasad finansowania kultury i edukacji kulturalnej w Polsce;
- o przeznaczenie 1 procentu budżetu na kulturę do dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- o zmianę przepisów skarbowych pozwalającą na to, aby 1 procent z odpisów CIT i PIT mógł być przekazywany na cele kulturalne i edukacyjne – tak jak dzieje się to z wielką korzyścią społeczną w przypadku organizacji pożytku publicznego;
- o utrzymanie stałego, zapisanego w ustawie procentu na kulturę z podatku od gier losowych i zakładów wzajemnych;
- o przejrzystość procedur i procesu stanowienia prawa, zwłaszcza o otwarte konsultacje społeczne, przejrzyste zasady dysponowania środkami publicznymi i czytelne zasady wyboru na stanowiska dyrektorskie w instytucjach publicznych”.

Pełny tekst Apelu dostępny jest w Bunkrze Sztuki oraz na stronach internetowych: www.obywatelekultury.pl, www.culture.pl, www.artmuseum.pl oraz www.1944.pl

Jak złożyć podpis?
- Do końca maja 2010 Bunkier Sztuki udostępnia oficjalną petycję – wystarczy odwiedzić Galerię i osobiście złożyć swój podpis.
- Na stronie internetowej Obywateli Kultury: www.obywatelekultury.pl dostępna jest zakładka „Złóż swój podpis” – wystarczy kliknąć.

PAKTOFONIKA w Klubie Bunkra Sztuki

środa, 17.12.2008, godz.18.30PAKTOFONIKA // Gwiazda na GwiazdkęZ cyklu: Klub Krytyki Politycznej  Premiera książki Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej z udziałem Fokusa, Rahima, Krzysztofa Łuszcza – ojca Magika i autora książki Macieja Pisuka. Prowadzenie: Piotr Marecki.  Fabularyzowana biografia najważniejszego zespołu hip-hopowego w Polsce. Rozgrywająca się w Bogucicach i Mikołowie historia trzech śląskich MCs: Magika, Rahima i Fokusa, stanowi jednocześnie portret części pokolenia ich rówieśników. Publikacja przedstawia nieznane dotąd fakty, wydarzenia, anegdoty i interpretacje, które rzucają nowe światło na dzieje autorów utworu Jestem bogiem. Na kanwę fabularną książki składają się, przede wszystkim, ukazane z perspektywy Rahima oraz Fokusa, dzieje życia i samobójczej śmierci Magika - jednej z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny hip-hopowej. Książka bogata w materiał wizualny, którego do tej pory nie znali fani, m.in. skany zeszytów z tekstami Magika i Rahima, fotografie rodzinne, klatki z niepublikowanych filmów. Efekt kilku lat dokumentacyjnej i literackiej pracy Macieja Pisuka. 

Festiwal Filmu Filozoficznego w Klubie Bunkra Sztuki

wtorek – czwartek, 2 – 4.12.2008 Festiwal Filmu Filozoficznego - III Kinematograf Filozoficzny Z cyklu: Movies  Podstawowym celem Kinematografu Filozoficznego – Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Głównym przedmiotem zainteresowania jest proces oddziaływania pomiędzy dwoma dziedzinami: filozofią i filmem. Kolejnym ważnym celem jest prezentacja twórczości autorów tzw. filmów filozoficznych szerokiemu gronu odbiorców podczas Międzynarodowego Konkursu i Przeglądu Filmu Filozoficznego oraz pokazów specjalnych. Publiczność festiwalowa zyskuje możliwość zapoznania się z artystyczno-intelektualnym nurtem światowego i polskiego kina. Festiwal stwarza stałą, wyodrębnioną przestrzeń konfrontacji nie tylko polskich, ale i zagranicznych twórców. Wysublimowany język filmowy prowadzi do dyskusji, refleksji nad kondycją ludzką, relacjami międzyludzkimi i uniwersalnymi wartościami. Ideą przewodnią  III Kinematografu Filozoficznego, który odbędzie się w grudniu 2008 roku jest Dialog. Na pytania otwierające dyskusję na temat fenomenu dialogu, podczas trwania Festiwalu będą starali się odpowiedzieć twórcy filmowi, filozofowie, filmoznawcy oraz miłośnicy filmu. W ramach festiwalu w Klubie Bunkra Sztuki zobaczymy retrospektywę filmów Chrisa Markera, twórcy tzw. filmu eseistycznego. Marker czyni bohaterem swoich filmów człowieka nie mogącego poradzić sobie właściwie z otaczającym go światem. Artysta łączy w swoich obrazach elementy filmu dokumentalnego z działaniami o charakterze czysto kreacyjnym.  

Gejdar w Klubie Bunkra Sztuki

czwartek, 27.11.2008, godz. 18.30 Mike Urbaniak & Dominiki Buczak // Gejdar Z cyklu: Pre-texty Udział biorą: Mike Urbaniak, Dominika Buczak. Rozmowę poprowadzi Piotr Oczko.   Profesora medycyny, ucznia liceum, pracownika telefonu zaufania i niedoszłego księdza łączą dwie rzeczy. Są gejami. Mieszkają w Polsce. Dominika Buczak i Mike Urbaniak rozmawiają z kilkunastoma mężczyznami, próbując odnaleźć w ich losach paralele. Bohaterowie książki są różni. Mają odmienne poglądy społeczne i polityczne, inaczej zapatrują się na kwestie emancypacji, homofobii, formalizacji związków osób homoseksualnych czy adopcji dzieci. Niektórzy traktują kościół katolicki jako źródło homofobicznej opresji. Inni, głęboko wierzący, szukają w nim oparcia. Wielu sądzi, że nadal są skazani na życie w podziemiu. Część zauważa, że nadeszły czasy przełomu. Wszyscy czekają na normalność. W rozmowach powtarzają się opowieści o trudnym procesie odkrywania tożsamości, bolesnym coming oucie, próbach nawiązania głębokich relacji w heteronormatywnym świecie. Bohaterowie Gejdaru mają odwagę szczerze mówić o swoim życiu. Polska debata publiczna dotycząca homoseksualizmu i miejsca gejów w społeczeństwie pełna jest frazesów, pustych haseł, opinii często niemających pokrycia w rzeczywistości. Warto w końcu zapytać samych gejów co myślą, czego chcą, jak żyją. To właśnie zrobili autorzy książki Gejdar. Po prostu pytali.

Oprowadzanie po wystawie Realizm perwersyjny

niedziela, 16.11.2008, godz. 14.00Realizm perwersyjny // Oprowadzanie po wystawie Shinji’ego OgawyZ cyklu: Interpretacje Po wystawie Realizm perwersyjny oprowadzi jej kuratorka Maria Anna Potocka.  Japoński artysta Shinji Ogawa w swojej sztuce kreuje światy, w których możliwa jest Ostatnia Wieczerza bez Chrystusa, Zwiastowanie bez Archanioła, a w Pizie stoją obok siebie dwie krzywe wieże. Pierwszy w Europie indywidualny przegląd jego twórczości zostanie zaprezentowany w Bunkrze Sztuki na wystawie Realizm perwersyjny, na którą składają się obrazy olejne, rysunki, instalacja i filmy. Punktem wyjścia dla prac Ogawy są kanoniczne dzieła malarstwa europejskiego, stare pocztówki, fotografie, japońskie drzeworyty. Artysta dokonuje zmian w rozpoznawalnych wizerunkach poprzez usunięcie, dodanie i/albo zastąpienie przedstawionych postaci czy elementów kompozycji. Podczas ostatnich dwóch tygodni trwania wystawy Realizm perwersyjny Galeria Bunkier Sztuki uruchamia program zwiedzania wystaw w towarzystwie przewodnika. Zapraszamy w każdy czwartek (od 16.00 do 18.00) oraz sobotę (od 14.00 do 16.00). Udział w spotkaniu z biletem wstępu na wystawę. 

Dobra Witryna w Klubie Bunkra Sztuki

piątek, 14.11.2008, godz. 18.00Julia Staniszewska & Agnieszka Sural // Dobra WitrynaZ cyklu: Instytucje  Witryna to gablota sztuki współczesnej, prezentująca dzieła poza tradycyjnym kontekstem muzeum lub galerii, funkcjonująca bez godzin otwarcia, do oglądania przez całą dobę. Działa od września 2007 roku w Warszawie, na Placu Konstytucji 4, przy wschodnim wylocie ulicy Koszykowej. Jej powierzchnia to jedynie sześć metrów kwadratowych. Została założona przez Julię Staniszewską i Agnieszkę Sural jako pewnego rodzaju nieformalna instytucja, która wytwarza, wydaje i prezentuje. Wszystkie autorskie projekty artystyczne powstają specjalnie dla tego miejsca. Architektoniczny moduł przestrzeni ekspozycyjnej zaprojektował Jan Strumiłło. Do tej pory w Witrynie pokazywano prace m.in. Janka Simona, Roberta Maciejuka, Anny Marii Karczmarskiej i Piotra Kopika. Działalność przy Placu Konstytucji, którego architektura od wielu lat wykorzystywana jest jako stelaż dla gigantycznych banerów, skierowała uwagę kuratorek na istotny problem coraz intensywniejszego zawłaszczania przestrzeni miejskiej przez reklamy.  

WORLD PRESS PHOTO 08 w Bunkrze Sztuki

Wystawę WORLD PRESS PHOTO 08 w Bunkrze Sztuki można oglądać od 31 października do 23 listopada 2008, codziennie od 10.00 do 20.00.  

KBS: Gorycz wygnania. Kino Terence’a Davisa

środa, 29.10.2008, godz. 18.00  Gorycz wygnania. Kino Terence’a Daviesa Z Michałem Oleszczykiem, autorem publikacji Gorycz wygnania. Kino Terence’a Daviesa rozmawiać będą dr Piotr Kletowski i Kuba Mikurda. Książka przybliża polskiemu czytelnikowi twórczość brytyjskiego reżysera Terence’a Daviesa, która od kilku lat przeżywa renesans w Wielkiej Brytanii (dwie książki analityczne od roku 2003; liczne artykuły w periodykach filmoznawczych), a ostatnio stała się dostępna także w Polsce za sprawą retrospektywy w TVP Kultura. Retrospektywa twórczości Daviesa podczas ostatniego festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Przed spotkaniem w KBS odbędzie się projekcja krótkometrażowego filmu Terence’a Daviesa pt. Śmierć i przemienienie (1983, 20 min) Michał Oleszczyk (ur. 1982) – filmoznawca, krytyk filmowy. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005). Stypendysta Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (2004/05). Absolwent filmoznawstwa UJ. Przygotowuje pracę doktorską poświęconą krytyczno-filmowej myśli Pauline Kael. Publikuje w „Kinie”, „Tygodniku Powszechnym”

Gender Travel w Klubie Bunkrze Sztuki

                   Lidia Krawczyk, Wojtek Kubiak // Gender travel, z cyklu: Interpretacje, piątek 18 października o godz. 18.00  Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak wspólne projekty zaczęli realizować w 2004 roku. Tworzą obrazy, fotografie i wideo. Interesują ich zagadnienia płci, seksualności, społecznych struktur władzy oraz hegemonii. Od 2005 roku pracują nad cyklem  Genderqueer, który jest próbą zobrazowania pojęć i sytuacji wymykających się obowiązującym kulturowo definicjom płci i seksualności. Wystawa Becoming w Bunkrze Sztuki to pierwsza tak obszerna prezentacja prac duetu. Trzonem wystawy jest seria wielkoformatowych malarskich portretów osób “przebranych za płeć”. Oczywiste przerysowania za pomocą rekwizytów takich jak peruki, sztuczne wąsy czy makijaż zestawione są z wizerunkami ludzi, których tożsamość płciowa jest trudna do odgadnięcia, a zaniepokojony widz wpada w pułapkę własnych kategoryzacji. Obok malarskiej zostanie zaprezentowana także fotograficzna seria portretów. Każda sesja zdjęciowa była w trakcie swojej realizacji dokumentowana kamerą cyfrową. Ta dokumentacja posłużyła z kolei do wykreowania filmów DVD, w których fragmenty wizerunków portretowanych ludzi tworzą – jak w kalejdoskopie –  ruchomą mozaikę. W ramach finisażu ekspozycji Becoming artyści oprowadzą publiczność po wystawie oraz zaprezentują swoje wcześniejsze prace. Na spotkaniu będzie miala miejsce także promocja katalogu towarzyszącego wystawie Lidii Krawczyk i Wojtka Kubiaka w Bunkrze Sztuki.

ArchFilmFest

wtorek, 7.10.2008, godz. 18.00
ArchFilmFest // Festiwal Filmów o Architekturze
Z cyklu: Movies
 
Projekcja filmu A Kind of Architect.Rem Koolhaas (96 min.), o którym jego bohater mówił, że to jedyna produkcja o jego twórczości, którą lubi. Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Dla twórców filmu ważna jest kwestia związków pomiędzy jego realizacjami, a teorią architektury oraz fenomen Rema Koolhaasa świadomie kreującego swój medialny wizerunek. Prezentacja filmu będzie doskonałą okazją do debaty o architekturze poszukującej i jej statusie w Polsce, a także o architekturze jako dziedzinie twórczości i architekcie jako artyście i uczestniku procesu inwestycyjnego. Sztuka architektury według Koolhaasa łączy w sobie pisarstwo, reżyserię, rzemiosło, jest dziedziną bliską literaturze i filmowi. Po seansie zapraszamy na dyskusję o konfrontacji architektury kontekstualnej i architektury poszukującej. W rozmowie udział wezmą: Paweł Barczyk (Mobius Architekci),  Dawid Hajok (”Gazeta Wyborcza”) i Dorota Leśniak (”Autoportret”).
 
 
środa, 8.10.2008, godz. 18.00
ArchFilmFest // Festiwal Filmów o Architekturze
Z cyklu: Movies
 
Projekcja filmu Leben in der Stadt von Morgen (96 min.), o berlińskiej dzielnicy Hansa.
W 1957 roku miała miejsce w Berlinie pierwsza, powojenna wystawa budownictwa. Z okazji Interbau57 zebrała się grupa 64 najbardziej znanych modernistów, aby w jednej z dzielnic Berlina zrealizować swoją wizję idealnego miasta przyszłości. Byli wśród nich Arne Jacobsen, Le Corbusier, Oskar Niemeyer i Walter Gropius. Chcieli nie tylko zapewnić mieszkania dla ludzi, którzy stracili je w wojennych bombardowaniach, ale także zaprezentować wizję zielonego miasta i nowego człowieka. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie. 50 lat po zakończeniu inwestycji autorzy pytają o efekt berlińskiego eksperymentu. Czy wielkie hasła postępu, wolności i demokracji znalazły swoje przełożenie na codzienne życie mieszkańców tej dzielnicy? Film jest doskonałym pretekstem do dyskusji o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych. W rozmowie udział wezmą Jolanta Drużyńska (Radio Kraków) Michał Olszewski (”Tygodnik Powszechny”) i Andrzej Wyżykowski (Główny Architekt Miasta).
 

czwartek, 9.10.2008, godz. 18.00
ArchFilmFest // Festiwal Filmów o Architekturze
Z cyklu: Movies
 
Projekcja filmu Jean Nouvel – estetyka cudu (56 min.). Zdaniem Jeana Nouvela – laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku – jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj gra idzie o to, by stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Projekcja filmu będzie doskonałą okazją do dyskusji o idei projektowania we współczesnej architekturze oraz o pojęciach architektury stylowej, kontekstowej i parametrycznej. W spotkaniu udział biorą architekci Piotr Lewicki oraz Krzysztof Ingarden.

Festiwal realizowany jest we współpracy z portalem www.sztuka-architektury.pl
Patroni medialni: Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Telewizja Kraków, TVP Kultura, Archivolta
 

Następna strona »